Strona 1 z 1

Ochotnicze Hufce Pracy z edukacyjną misją dla młodych

: wt wrz 26, 2017 7:41 am
autor: admin
Ochotnicze Hufce Pracy z edukacyjną misją dla młodych piekarzy.

W Polsce nie brakuje nastolatków, którym grozi wykluczenie społeczne. Tak zwanej „trudnej” młodzieży w zdobyciu zawodu pomagają m.in. Ochotnicze Hufce Pracy. Od 2015 roku w Roskoszy (woj. lubelskie) działają Warsztaty ginących zawodów.

Zapewniają one praktyczną naukę zawodu piekarza i cukiernika podczas kursów szkoleniowo-produkcyjnych na terenie niezwykłego XIX-wiecznego zespołu dworsko-parkowego.

Ochotnicze Hufce Pracy (OHP) wykonują zadania państwa w zakresie zatrudnienia oraz przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu młodzieży. Do jednostek zgłaszają się ludzie w wieku od 15 do 25 lat, zagrożeni marginalizacją oraz poszukujący wsparcia instytucjonalnego. To właśnie tutaj mają szansę i możliwość zdobycia zawodu. Europejskie Centrum Kształcenia i Wychowania w Roskoszy oraz Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP realizuje niesamowity projekt. Jest nim wioska ginących zawodów, wzniesiona w architekturze tradycyjnej zabudowy wsi, w której młodzież uczy się starych i nowych technik rzemiosła. Kursy umożliwiają zdobycie kwalifikacji zawodowych oraz uzupełnienie wykształcenia.

Zespół dworsko-parkowy w Roskoszy
Dzisiejsza Roskosz to dawny folwark, który w XVII wieku objęła Katarzyna z Sobieskich Radziwiłłowa, siostra samego Jana III Sobieskiego. Sprowadzała ona wybitnych rzemieślników z całej Europy, którzy uczyli fachu miejscową ludność. W XIX wieku w posiadłości założono park angielski, wokół wyremontowanych stawów zbudowano drogi spacerowe oraz wzniesiono obszerny, neogotycki murowany pałac. W 1999 roku Zespół Dworsko-Parkowy został przejęty przez Ochotnicze Hufce Pracy, które odrestaurowały obiekty i rozpoczęły modernizację zabytkowego parku. Ze względu na walory historyczne tego miejsca w 2012 roku w Komendzie Głównej OHP w Warszawie, narodził się pomysł jego wykorzystania w projekcie Unii Europejskiej „Ginące zawody pomysłem na przyszłość”. Tak powstało Europejskie Centrum Kształcenia i Wychowania w Roskoszy.

Pełną treść artykułu przeczytasz na stronie http://mistrzbranzy.pl/artykuly/pokaz/O ... -4050.html