Święto Chleba w Gdańsku

Informacje o imprezach branżowych
admin
Site Admin
Posty: 865
Rejestracja: pn mar 29, 2004 2:05 pm
Kontakt:

Święto Chleba w Gdańsku

Post autor: admin » wt maja 26, 2015 7:52 am

Stowarzyszenie Rzemieślników Piekarstwa RP oraz Cech Piekarzy i Cukierników w Gdańsku w niedzielę 26 lipca zapraszają wszystkich miłośników pieczywa na XX Święto Chleba organizowane na Długim Targu w Gdańsku. Tegoroczny event wzbogacony jest o obchody VII Ogólnopolskiego Święta Chleba.

Święto Chleba corocznie odbywa się w ramach Jarmarku św. Dominika, jednej z największych imprez plenerowych w Europie. To właśnie Jarmark jest jednym z najczęściej wymienianych powodów, dla których z całego kraju, a nierzadko i spoza jego granic, na przełomie lipca i sierpnia do bram grodu nad Motławą przybywają rzesze gości. W ubiegłym roku w atrakcjach wypełniających jarmarkowy kalendarz wzięło udział niemal 7 mln turystów i gdańszczan!

Wspólne biesiadowanie w ramach Święta Chleba rozpocznie się 26 lipca, o godz. 9.30 uroczystą mszą św. w kościele pw. św. Piotra i Pawła w Gdańsku. O godz. 10.00 na scenie przy Zielonej Bramie pojawi się zespół szantowy Trzy Majtki, który koncertować będzie przez cały dzień. Uroczysta ceremonia otwarcia, uświetniona odegraniem hejnału Święta Chleba, rozpocznie się o godz. 11.00. Będziemy mogli wysłuchać przemówień m.in. Leszka Melera - przewodniczącego Koła Pomorskiego SRP RP oraz Piotra Gotowały - Starszego Cechu Piekarzy i Cukierników w Gdańsku, organizacji która świętuje w tym roku swoje 70-lecie. Uroczystość otwarcia stanowi zarazem zaproszenie do uczestnictwa w wielu atrakcjach wypełniających program Święta, aż do godzin wieczornych. Nie zabraknie prezentacji wyrobów piekarskich i cukierniczych, degustacji pieczywa i ciast, będzie można skorzystać z porady ekspertów i mistrzów piekarskich oraz konsultacji dietetyków z Akademii Skutecznej Diety. Program ze swoim dowcipem i elokwencją poprowadzi Paulus Paweł Mazur.

Już po raz drugi odbędzie się konkurs dla publiczności „Najlepszy chleb domowego wypieku”, w którym wygrać można będzie atrakcyjne nagrody, m.in. małe AGD. Ubiegłoroczna edycja konkursu cieszyła się ogromnym zainteresowaniem „domowych piekarzy”. Piekarnie i cukiernie uczestniczące w Święcie Chleba po raz kolejny staną w szranki konkursowe walcząc o tytuł „Smakołyku Święta Chleba” w kategorii cukierniczej i piekarskiej. Produkty degustować i oceniać będzie jury wyłonione spośród zgromadzonej publiczności.

Dzieci zapraszamy do wspólnej zabawy przez cały dzień w specjalnie wyznaczonym miejscu przy scenie, gdzie aktorzy Teatru Qfer poprowadzą animacje i zabawy plastyczne o tematyce cukierniczej oraz konkursy - nie tylko dla dzieci - „Piekarz w wielkim mieście, czyli rogale sławy”.

Święto Chleba uświetnią swoją obecnością szczudlarze w tradycyjnych strojach piekarzy, którzy częstować będą publiczność świeżym pieczywem oraz rozdawać okolicznościowe ulotki z informacją o zaletach spożywania chleba rzemieślniczego.

Zapraszamy więc do wspólnego świętowania. Już dziś warto pomyśleć o zarezerwowaniu sobie czasu na wizytę w Gdańsku podczas Jarmarku św. Dominika! To swoiste wpisanie się na karty historii, bo w tym roku Jarmark otworzy swoje podwoje już po raz 755!

Obchody VII Ogólnopolskiego XX Święta Chleba w Gdańsku finansowane są z Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych, a partnerami imprezy zostały Gdańskie Młyny i Międzynarodowe Targi Gdańskie SA.

Źródło: http://ppic.pl/swieto-chleba-w-gdansku.html

ODPOWIEDZ