Święto o zapachu chleba

Informacje o imprezach branżowych
admin
Site Admin
Posty: 865
Rejestracja: pn mar 29, 2004 2:05 pm
Kontakt:

Święto o zapachu chleba

Post autor: admin » sob sie 20, 2016 12:39 pm

Tradycyjny wypiek chleba w plenerowym piecu chlebowym i dawne zwyczaje żniwne były jednymi z wielu atrakcji, jakie czekały na uczestników XVI Podlaskiego Święta Chleba. Impreza odbyła się w niedzielę, 14 sierpnia w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu.

Uroczystości rozpoczęła Msza Św. w kościele pw. Świetnej Trójcy, z kościoła uczestnicy przejechali do Muzeum zaprzęgami konnymi. Przed pałacem wszystkich zebranych oficjalnie powitała dyrektor muzeum Dorota Łapiak. Podczas uroczystego otwarcia gospodarze, samorządowcy i przedstawiciele instytucji podzieli wśród gości sześciometrową chałkę przygotowaną przez piekarzy z Ciechanowca. W strugach deszczu, ale przy wielkim zainteresowaniu publiczności odbyła się parada zabytkowych ciągników i lokomobili, którymi powozili pracownicy muzeum, a wśród nich także zastępca dyrektora muzeum Anna Wiśniewska.

Nawiązując do starych obrzędów przygotowano pokaz święcenia zwierząt i ceremonię dożynkową, pokazy żniwne na polu (wyjście w pole, żęcie sierpem, koszenie kosą, odpoczynek, oborywanie przepiórki), pokaz młócenia zboża. Zorganizowana konkurs równianki i konkurs na stoisko piekarnicze. Na kilkuhektarowym terenie muzeum rozmieszczono stoika z wypiekami piekarni niemal z całej Polski i z zagranicy. Stoły uginały się od miodu, wędlin, serów – najlepszej jakości wyrobów, które przywieźli sami wytwórcy. Można było wybierać wśród pamiątek jadalnych i tych bardziej trwałych.

Wystąpiły liczne kapele i zespoły ludowe i folklorystyczne. Gwiazdą wieczoru był zespół Lady Pank.

Podlaskie Święto Chleba to największa impreza w ciechanowieckim Muzeum Rolnictwa. Szacuje się, ze przyciąga co roku od 20 do 25 tysięcy turystów.

Źródło: http://podlasie24.pl/siemiatycze/region ... 1d79d.html

ODPOWIEDZ