Ministerstwo Finansów uprości stawki VAT na żywność

Media, prasa, wydarzenia, newsy
admin
Site Admin
Posty: 865
Rejestracja: pn mar 29, 2004 2:05 pm
Kontakt:

Ministerstwo Finansów uprości stawki VAT na żywność

Post autor: admin » sob sty 06, 2018 7:29 am

Już wkrótce VAT na żywność stanie się prostszy. Ministerstwo Finansów pracuje nad zmianą sposobu ustalania stawek tego podatku. Przedsiębiorcy zyskają pewność, że raz wydana interpretacja stawkinie będzie później podważana.
- W MF toczą się prace analityczne związane z uproszczeniem systemu obecnie obowiązujących stawek VAT na żywność - potwierdza resort.
Aktualnie przedsiębiorcy, wnioskując o interpretację indywidualną w sprawie stawki VAT - czyli w praktyce o określenie właściwego grupowania PKWiU - są wzywani do samodzielnego klasyfikowania towaru czy usługi. Jeśli tego nie zrobią, muszą się liczyć z odmową wydania interpretacji - podaje portal Wiadomości Handlowe.
- Dziś firma zwraca się do Głównego Urzędu Statystycznego i dostaje decyzję, jaki ma być VAT, a następnie ta decyzja bywa podważana przez urzędy skarbowe.Zmiany szykowane przez MF polegać mają na tym, aby ustalanie stawek VAT kończyło się tzw. interpretacją ostateczną, tak jak ma to miejsce choćby w wypadku stawek celnych.

Poprawa obecnego systemu ustalania stawek VAT nie wymaga powoływania żadnych nowych instytucji ani szkolenia personelu. Dziś interpretacje są wydawane przez Ośrodek Klasyfikacji i Nomenklatur z upoważnienia prezesa GUS. Problem polega na tym, że nie mają one mocy ochronnej równej interpretacjom podatkowym i w związku z tym mogą być ignorowane przez fiskusa.
- Wnioskując o taką interpretację, podatnicy będą musieli pamiętać, aby opisać towar czy usługę, trzymając się faktów, mierzalnych parametrów i unikając własnych ocen. W przypadku interpretacji podatkowych, podanie w opisie stanu faktycznego informacji nieodpowiadających rzeczywistości skutkuje brakiem ochrony prawnej i w przypadku interpretacji GUS będzie podobnie - tłumaczy ekspert Grant Thornton.
Niewykluczone, że zakończeniu przez MF obecnych prac, resort zdecyduje się na znacznie dalej idącą reformę i, przynajmniej częściowo, ujednolici stawki VAT na żywność. Spore grono przedsiębiorców z branży spożywczej - i nie tylko - domaga się tego od wielu lat. Obecny system wydaje się zbyt skomplikowany, a czasami po prostu niezrozumiały. Z wyliczeń Grant Thornton przedstawionych w tegorocznym raporcie "Niestrawny VAT od żywności" wynika, że zastąpienie obecnych trzech stawek VAT na żywność (5, 8 i 23%) jedną stawką w wysokości 8% oznaczałoby... zwiększenie wpływów do budżetu państwa o 200 mln zł. Taki ruch mógłby jednak nie spodobać się wyborcom, bowiem wiele kluczowych produktów żywnościowych,dziś objętych najniższą stawką, musiałoby podrożeć. W innym wariancie, przy pozostawieniu stawki 23% i objęciu wszystkich pozostałych produktów żywnościowych 5% VAT-em, budżet państwa straciłby ok. 500 mln zł.

Pełną treść artykułu przeczytasz na stronie http://ppic.pl/ministerstwo-finansow-up ... wnosc.html

ODPOWIEDZ