| Profil | Faq | Grupy | Szukaj | Pim | Zarejestruj | Użytkownicy | Loguj/Wyloguj |


Forum FORUM PIEKARZY, PIEKARNICTWA I BRANŻ PIEKARNICZYCH Strona Główna -> Wiadomości, Informacje

Ministerstwo Finansów uprości stawki VAT na żywność

  Autor    Post Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
admin
Site Admin


Dołączył: 29 Mar 2004
Posty: 814
Ministerstwo Finansów uprości stawki VAT na żywność

Już wkrótce VAT na żywność stanie się prostszy. Ministerstwo Finansów pracuje nad zmianą sposobu ustalania stawek tego podatku. Przedsiębiorcy zyskają pewność, że raz wydana interpretacja stawkinie będzie później podważana.
- W MF toczą się prace analityczne związane z uproszczeniem systemu obecnie obowiązujących stawek VAT na żywność - potwierdza resort.
Aktualnie przedsiębiorcy, wnioskując o interpretację indywidualną w sprawie stawki VAT - czyli w praktyce o określenie właściwego grupowania PKWiU - są wzywani do samodzielnego klasyfikowania towaru czy usługi. Jeśli tego nie zrobią, muszą się liczyć z odmową wydania interpretacji - podaje portal Wiadomości Handlowe.
- Dziś firma zwraca się do Głównego Urzędu Statystycznego i dostaje decyzję, jaki ma być VAT, a następnie ta decyzja bywa podważana przez urzędy skarbowe.Zmiany szykowane przez MF polegać mają na tym, aby ustalanie stawek VAT kończyło się tzw. interpretacją ostateczną, tak jak ma to miejsce choćby w wypadku stawek celnych.

Poprawa obecnego systemu ustalania stawek VAT nie wymaga powoływania żadnych nowych instytucji ani szkolenia personelu. Dziś interpretacje są wydawane przez Ośrodek Klasyfikacji i Nomenklatur z upoważnienia prezesa GUS. Problem polega na tym, że nie mają one mocy ochronnej równej interpretacjom podatkowym i w związku z tym mogą być ignorowane przez fiskusa.
- Wnioskując o taką interpretację, podatnicy będą musieli pamiętać, aby opisać towar czy usługę, trzymając się faktów, mierzalnych parametrów i unikając własnych ocen. W przypadku interpretacji podatkowych, podanie w opisie stanu faktycznego informacji nieodpowiadających rzeczywistości skutkuje brakiem ochrony prawnej i w przypadku interpretacji GUS będzie podobnie - tłumaczy ekspert Grant Thornton.
Niewykluczone, że zakończeniu przez MF obecnych prac, resort zdecyduje się na znacznie dalej idącą reformę i, przynajmniej częściowo, ujednolici stawki VAT na żywność. Spore grono przedsiębiorców z branży spożywczej - i nie tylko - domaga się tego od wielu lat. Obecny system wydaje się zbyt skomplikowany, a czasami po prostu niezrozumiały. Z wyliczeń Grant Thornton przedstawionych w tegorocznym raporcie "Niestrawny VAT od żywności" wynika, że zastąpienie obecnych trzech stawek VAT na żywność (5, 8 i 23%) jedną stawką w wysokości 8% oznaczałoby... zwiększenie wpływów do budżetu państwa o 200 mln zł. Taki ruch mógłby jednak nie spodobać się wyborcom, bowiem wiele kluczowych produktów żywnościowych,dziś objętych najniższą stawką, musiałoby podrożeć. W innym wariancie, przy pozostawieniu stawki 23% i objęciu wszystkich pozostałych produktów żywnościowych 5% VAT-em, budżet państwa straciłby ok. 500 mln zł.

Pełną treść artykułu przeczytasz na stronie http://ppic.pl/ministerstwo-finansow-uprosci-stawki-vat-na-zywnosc.html

  Odpowiedz z cytatem  
Post Sob Sty 06, 2018 7:29 am 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
  Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu

Wybierz Forum:
 
Strona 1 z 1

Poprzedni temat | Następny temat >

W tym forum możesz:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

 

Powered by phpBB: © 2001 phpBB Group
LastCrusade Template by Vereor.

Polityka prywatności