| Profil | Faq | Grupy | Szukaj | Pim | Zarejestruj | Użytkownicy | Loguj/Wyloguj |


Forum FORUM PIEKARZY, PIEKARNICTWA I BRANŻ PIEKARNICZYCH Strona Główna -> Sieci handlowe

Warszawa bez handlu w niedzielę?

  Autor    Post Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
admin
Site Admin


Dołączył: 29 Mar 2004
Posty: 829
Warszawa bez handlu w niedzielę?

Zakazać handlu w niedzielę w całej Warszawie. Taki postulat zawiera projekt uchwały, który złożyła mazowiecka "S" - ustaliła we wtorek "Gazeta". Radni mają głosować nad uchwałą na pierwszej sesji po wakacjach, najpewniej 31 sierpnia

Wniosek złożyła mazowiecka "S". Przewiduje on całkowity zakaz handlu w sklepach powyżej 300 m kw. od godz. 23 w sobotę do 4.30 w poniedziałek, a także w święta. Firmuje go wiceszef mazowieckiej "S" Jerzy Woźniak. Związkowcy mogą jednak liczyć na pełne wsparcie szefa regionu Jerzego Wielgusa, który łączy działalność związkową z mandatem radnego LPR.

Skandal w rocznicę Cudu

Proponowany zakaz ma w założeniach przywrócić pracownikom prawo do wypoczynku w dni urzędowo wolne od pracy. Tyle że wypoczywać po pracy może ten, kto ją ma. Zdaniem przedstawicieli wielkich sieci handlowych zakaz handlu w niedzielę oznacza zwolnienia.

Przypominają oni, że wielkie sklepy mają w weekendy dwa razy więcej klientów niż w dni powszednie. Wielu pracowników, zwłaszcza tych spośród personelu bezpośrednio kontaktującego się z klientem, okaże się zbędnych.

- Jedno centrum handlowe zatrudnia średnio tysiąc osób. Zakaz handlu w niedzielę oznacza redukcję zatrudnienia o 15, 20 proc. Będziemy więc mieć setki nowych bezrobotnych w urzędach pracy - mówi Dorota Patejko, rzecznik Auchan.

- Jak się chce psa uderzyć, to kij się znajdzie - upiera się Wielgus. Mówi, że dysponuje ekspertyzami z lat 2000-02, które pokazują, iż supermarkety zatrudniają zbyt mało pracowników. - Nie obawiałbym się redukcji - upiera się.

I uderza w ton patriotyczny. - Proszę zobaczyć, co się działo w ostatnią, tak szczególną dla nas niedzielę [święto Matki Bożej Zielnej, rocznica Cudu nad Wisłą - red.]. Wszystkie supermarkety otwarte. To skandal!

Wielgusa nie zniechęca fakt, że gdy uchwałę podobną do tej proponowanej przez niego podjęli radni Zgierza, wojewoda ją unieważnił. Okazało się bowiem, że akt łamał gwarantowane konstytucją zasady sprawiedliwości i równości wobec prawa (uchwała ograniczała tylko handel w wielkich sklepach). Krytyczne zdanie o projekcie "S" ma również prawnik Rady Warszawy prof. Adam Jaroszyński.

Na co postawią

Nie oznacza to jednak upadku pomysłu. Radni widzą, jak dzięki wprowadzeniu zakazu handlu ich koledzy z Radomia stali się bohaterami mediów. Nawet tych ogólnopolskich, do których lokalnemu politykowi bardzo trudno się przebić.

Widząc prawne felery projektu "S", mogą go więc poprawić. Np. wzorem kolegów z Radomia wyznaczyć wszystkim sklepom godziny handlu w niedzielę między 11 a 14. Zapis taki uwolniłby decyzję od zarzutu łamania konstytucyjnej zasady równości wobec prawa. Spełniałby jednocześnie postulat uderzenia w wielkie sieci handlowe - wszak na trzy godziny trudniej otworzyć hipermarket niż mały sklepik.

Czy Rada Warszawy przyjmie takie rozwiązanie? Liga na pewno zagłosuje za zakazem handlu w niedziele. SLD będzie przeciwny. W tej sytuacji wszystko będzie zależało od postawy PiS, najliczniejszego klubu w Radzie.

Na razie zdania radnych PiS są podzielone. - Jest przerwa wakacyjna. Ta sprawa nie była jeszcze dyskutowana. Nie ma żadnych ustaleń - mówią rajcy PiS.

Na pewno staną przed trudnym wyborem. Głosując przeciwko zakazowi, mogą się narazić tej części swojego elektoratu, która w niedzielnym handlu widzi szarganie zasad narodowych i religijnych. Opowiadając się z kolei za zakazem, rajcy postąpią nieracjonalnie. Wszak eksperci zgodnie głoszą, że na likwidację świątecznego handlu na razie nas nie stać. Oznacza ona bowiem redukcję zatrudnienia, grozi ograniczeniem konsumpcji. Kalkulacje polityczne czy racjonalne argumenty? Co wybiorą prawicowi radni, dowiemy się w pierwszych dniach po wakacjach. Głosowanie nad projektem "S" ma się odbyć już 31 sierpnia.

źródło: Gazeta Wyborcza

  Odpowiedz z cytatem  
Post Sro Sie 18, 2004 5:19 pm 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
marzenaN24Dołączył: 04 Kwi 2018
Posty: 2

Witam jestem ciekawa co teraz można w sieci znaleźć jak każda oprócz ostatniej niedzieli w kwietniu jest zamknięta.

  Odpowiedz z cytatem  
Post Sro Kwi 04, 2018 10:02 am 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
  Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu

Wybierz Forum:
 
Strona 1 z 1

Poprzedni temat | Następny temat >

W tym forum możesz:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

 

Powered by phpBB: © 2001 phpBB Group
LastCrusade Template by Vereor.

Polityka prywatności