LOKALNE OKIENKA PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

Rząd, Władze lokalne, Akty prawne
admin
Site Admin
Posty: 865
Rejestracja: pn mar 29, 2004 2:05 pm
Kontakt:

LOKALNE OKIENKA PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

Post autor: admin » pt gru 17, 2004 5:52 pm

Prawo działalności gospodarczej - Pytania i odpowiedzi

Od 1 stycznia 2004 r. obowiązuje znowelizowana ustawa – Prawo działalności gospodarczej (zmiany w Dz. U. z 2003 r. Nr 217, poz. 2125). Nowela pozostawiając ewidencjonowanie osób fizycznych w gminach wprowadza nowy tryb obsługi osób fizycznych podejmujących działalność gospodarczą, przewidujący przesyłanie przez organ ewidencyjny na żądanie zgłaszającego wypełnionych: wniosków o wpis do Krajowego Rejestru Urzędowego Podmiotów Gospodarki Narodowej oraz zgłoszenia identyfikującego/aktualizacyjnego w celu otrzymania/potwierdzenia Numeru Identyfikacji Podatkowej. Nowelizacja przesądza, że właściwość miejscowa gminy dla ewidencjonowania przedsiębiorców-osób fizycznych, wynika z oświadczenia zgłaszającego o miejscu stałego pobytu. Ponadto ustawodawca postanowił o uszczegółowieniu informacji podawanych w zgłoszeniu w zakresie przedmiotu działalności gospodarczej oraz o rozszerzeniu zgłoszenia o numer PESEL. Ustawa pozostawia formę prawną zarówno wpisu do ewidencji, jak i zmiany wpisu (czynność materialno-techniczna). Doprecyzowuje również tryb postępowania organów ewidencyjnych przy zmianie miejsca zamieszkania przedsiębiorcy.

Poniżej przedstawiamy sugestie Ministerstwa co do sposobu postępowania odnośnie najczęściej zgłaszanych wątpliwości przez pracowników urzędów gmin, stosujących znowelizowaną ustawę.

6. Kwestia pobierania przez organ ewidencyjny opłaty za uzupełnienie wpisu na mocy art. 8 noweli. Ponieważ powyższy artykuł nie definiuje uzupełnienia w odniesieniu do pojęcia „zmiany wpisu” oraz nie łączy uzupełnienia z określoną płatnością, dlatego należy przyjąć, iż za uzupełnienie nie pobiera się opłaty.

źródło: Ministerstwo Gospodarki i Pracy

admin
Site Admin
Posty: 865
Rejestracja: pn mar 29, 2004 2:05 pm
Kontakt:

Zagospodaruj te pieniążki inaczej!

Post autor: admin » pt gru 17, 2004 5:55 pm

Szanowni Państwo

Ani Państwa gminy się nie wzbogacą,ani przedsiębiorcy z tego powodu nie zbankrutują ...jeśli Państwa urzędnicy pobierali 50 złotych nienależnych opłat za aktualizację wpisów do ewidencji działaności gospodarczej!

Dlatego też w imieniu Jurajskiej, Dorzecza Raby, Podkrakowskiej, Nowotarskiej, Wielickiej, Budowlanej, Tatrzańskiej Izb Gospodarczych proponujemy przekazać te nieprawnie pobrane pieniądze wydziałom pomocy społecznej w Państwa gminach wraz z należnymi odsetkami.

za
Ogólnopolskie Porozumienie Piekarzy
Święty Mikołaj

ODPOWIEDZ