| Profil | Faq | Grupy | Szukaj | Pim | Zarejestruj | Użytkownicy | Loguj/Wyloguj |


Forum FORUM PIEKARZY, PIEKARNICTWA I BRANŻ PIEKARNICZYCH Strona Główna -> Wiadomości, Informacje

Sukces dzięki głęboko mrożonemu pieczywu Artisan

  Autor    Post Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
admin
Site Admin


Dołączył: 29 Mar 2004
Posty: 814
Sukces dzięki głęboko mrożonemu pieczywu Artisan

Polskie przedsiębiorstwo Inter Europol rozwija się od lat. Firma stale inwestuje, aby sprostać rosnącemu popytowi na pieczywo z ciasta głęboko mrożonego o wyglądzie rzemieślniczym.

Rüdiger Stollmeier, project manager w firmie Inter Eu­ropol Piekarnia Szwajcarska w Markach, zlokalizowanej niedaleko Warszawy, od 2009 roku uczestniczy w rozwo­ju przedsiębiorstwa. W roku 2010 piekarnia w Markach dyspono­wała powierzchnią produkcyjną wynoszącą około 14 000 m2.

Całodobowo, siedem dni w tygodniu pracownicy produkują w niej – na łącznie 13 liniach produkcyjnych – do 95% pieczywa głębo­ko mrożonego. Pozostałe 5% to produkty świeże, które trafiają do około 30 własnych punktów sprzedażowych. – Podczas produkcji, z jednej strony, jest dla nas oczywiście ważne, aby wypieki wytwa­rzać racjonalnie i przy wysokim stopniu automatyzacji. Natomiast z drugiej strony, jednym z naszych atutów jest również to, że mo­żemy realizować indywidualne życzenia klientów. Mamy taką moż­liwość, ponieważ stawiamy na nowoczesną aparaturę, więc na określonych etapach procesu produkcji możemy nadać wypiekom rzemieślniczego charakteru – wyjaśnia strategię sukcesu przedsię­biorstwa technik produkcji piekarskiej Rüdiger Stollmeier.

Jednakowoż produkcja w Markach osiągnęła swoje granice, a zwiększenie wydajności nie było możliwe, ponieważ sąsiadują­ce grunty były już zabudowane. Dlatego założyciel przedsiębior­stwa i prezes zarządu Wojciech Śmiechowski razem ze swoim partnerem biznesowym Peterem Mitschem zdecydował się na budowę nowego obiektu. Nowy budynek jest oddalony o około 20 minut jazdy samochodem od Marek, w Małopolu. W nową sie­dzibę przedsiębiorcy zainwestowali ponad 50 mln EUR.

Lokalizacja Małopole jest podzielona na dwa obszary. W jednym budynku pracownicy produkują pieczywo cukiernicze (delikateso­we) i raczej słodkie wypieki, natomiast w drugiej hali produkcyjnej powstają pieczywo głęboko mrożone oraz chleb. Również w no­wym obiekcie piekarnia stawia na maszyny przemysłowe z możli­wością ich udoskonalania czynnościami rzemieślniczymi.

Cały artykuł przeczytasz na stronie http://mistrzbranzy.pl/artykuly/pokaz/Sukces-dzieki-gleboko-mrozonemu-pieczywu-Artisan-3813.html

  Odpowiedz z cytatem  
Post Pon Mar 20, 2017 3:31 pm 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
  Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu

Wybierz Forum:
 
Strona 1 z 1

Poprzedni temat | Następny temat >

W tym forum możesz:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

 

Powered by phpBB: © 2001 phpBB Group
LastCrusade Template by Vereor.

Polityka prywatności