ŚWIETO CHLEBA 11-12 czerwca 2005

Impreza, relacje, zapowiedzi, zaproszenia
admin
Site Admin
Posty: 865
Rejestracja: pn mar 29, 2004 2:05 pm
Kontakt:

ŚWIETO CHLEBA 11-12 czerwca 2005

Post autor: admin » czw mar 03, 2005 3:23 pm

Plac Wolnica zacznie wreszcie żyć

Fundacja Freda Gijbelsa chce promować Kazimierz w świecie. Nie tylko plac Nowy i ulicę Szeroką, ale przede wszystkim plac Wolnica.

To polska fundacja, ale jej głównym założycielem jest Holender. Dał też fundacji swoje nazwisko. Od kilku miesięcy Fred Gijbels, razem ze swoimi polskimi współpracownikami - Marcelim Kwaśniewskim i Olimpią Maciejewską - przygotowuje projekty społeczne, które mają "zaktywizować społeczność lokalną".

Wspólnie z mieszkańcami

- Kazimierz jest podzielony: mamy Szeroką i plac Nowy, a więc miejsce zarezerwowane dla turystów i mieszkańców Krakowa, gdzie toczy się życie towarzysko-kulturalne; i mamy plac Wolnica, czyli miejsce właściwie zapomniane, a przecież z niezwykłym potencjałem - tłumaczy Gijbels. - Pierwsza część niezwykle dynamicznie się rozwija, druga przypomina niektóre dzielnice w Amsterdamie na początku lat 70. - czeka na przebudzenie. Takie podziały nie mają sensu.

Fundacja zamierza zaprosić ludzi, którzy mieszkają przy placu Wolnica i w jego okolicach, do udziału w różnych przedsięwzięciach - w wydarzeniach kulturalnych i społecznych. Co to znaczy? Razem z mieszkańcami chce współtworzyć cykliczne imprezy, które będą się odbywały na Wolnicy - na początek wielkanocne spotkanie przy stole, potem, w czerwcu, Święto Chleba organizowane po raz drugi z krakowskimi piekarzami.

- Nie chodzi tylko o zaproszenie ludzi do udziału w takiej czy innej imprezie - przekonuje Marceli Kwaśniewski. - Mieszkańcy muszą poczuć odpowiedzialność za wszystko, co się dzieje w miejscu, w którym żyją. Stół wielkanocny? Przygotują potrawy i będą częstować swoich sąsiadów, gości z innych dzielnic miasta. Święto Chleba Wspólny wypiek pieczywa.

Sklepikarze przekonają

Kwaśniewski zapewnia, że fundacja nie będzie narzucała swoich projektów, a tylko pomoże w realizacji pomysłów mieszkańców. Oczywiście, pod warunkiem że ci będą zainteresowani współpracą. Jak przekonywać? - Żadnych ankiet, żadnych ulotek w skrzynkach - mówi Kwaśniewski. - Społeczność lokalna zawsze ma swoich liderów, którzy mogą przekazać informację i zachęcić do udziału w jakimś przedsięwzięciu. Takimi osobami są z reguły sklepikarze, właściciele lokali gastronomicznych. Jeżeli po jednej czy drugiej imprezie zauważą, że udało im się sprzedać więcej towaru, będzie im zależało na tym, żeby w tym miejscu coś się działo. Gdy oni będą przekonani, przekonają też mieszkańców.

Fred Gijbels zna już trochę mieszkańców Kazimierza; wie, że też mają swoje pomysły na to miejsce. Fundacja chce spotykać się z nimi, rozmawiać.

- Nie będziemy od tego, żeby coś załatwiać za mieszkańców - dodaje Olimpia Maciejewska. - Jeżeli zamarzy im się mały lokalny teatr, zrobimy wszystko, żeby to marzenie zrealizowali. Ale to oni, a nie my, powinni o niego walczyć w urzędach.

Fundacja współpracuje już z Dzielnicą I i Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży. Fred Gijbels ma nadzieję, że za pięć lat plac Wolnica będzie "trzecim centrum Kazimierza" - po placu Nowym i Szerokiej, ale z inną atmosferą.

Radni Dzielnicy I od kilku miesięcy walczą o zmianę statusu Wolnicy - ma być placem miejskim. To oznacza, że ze środka zniknie parking dla samochodów; będzie też scena i miejsce dla ogródków kawiarnianych.

źródło: Gazeta Wyborcza
Ostatnio zmieniony śr cze 29, 2005 11:46 am przez admin, łącznie zmieniany 1 raz.

hssx

Re: ŚWIETO CHLEBA 11-12 czerwca 2005

Post autor: hssx » sob mar 26, 2005 6:27 pm

A będzie w tym roku turniej piłkarski piekarzy?

kibic

Re: ŚWIETO CHLEBA 11-12 czerwca 2005

Post autor: kibic » śr kwie 06, 2005 6:14 am

hssx pisze:A będzie w tym roku turniej piłkarski piekarzy?
Będzie! odpowiada za organizacje Antoni Madej 609649774 prosimy o kontakt!

ODPOWIEDZ