TERAZ PANIE I PANOWIE CZAS NA NAS, ZMÓWMY SIĘ CHOĆ RAZ

konsumenci, oczekiwania, sugestie, uwagi, opinie, ankiety
admin
Site Admin
Posty: 865
Rejestracja: pn mar 29, 2004 2:05 pm
Kontakt:

TERAZ PANIE I PANOWIE CZAS NA NAS, ZMÓWMY SIĘ CHOĆ RAZ

Post autor: admin » czw cze 05, 2008 2:43 pm

PRZESZUKANIE U PRODUCENTÓW MĄKI

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przeprowadził kontrolę z przeszukaniem w siedzibach trzech producentów mąki i jednego pośrednika w handlu zbożem podejrzanych o zawarcie niedozwolonego porozumienia. Trwa analiza zgromadzonych materiałów

[Warszawa, 20 maja 2008 r.] Pod koniec kwietnia Prezes UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające dotyczące rynku mąki. Powodem były napływające do Urzędu sygnały od przedsiębiorców działających na tym rynku wskazujące na możliwość zawarcia zakazanego przez prawo porozumienia. W celu potwierdzenia tych informacji w biurach i pomieszczeniach podejrzanych przedsiębiorców dokonano kontroli i przeszukań.

Od 7 do 9 maja pracownicy Urzędu przy współpracy policjantów z Wydziałów do Walki z Przestępczością Gospodarczą i informatyków wkroczyli do siedzib trzech producentów mąki: VK Mühlen z Grodziska Wielkopolskiego, Gdańskie Młyny i Spichlerze dr Cordesmeyer z Gdańska, Dolnośląskie Młyny z Ujazdu Górnego oraz spółki Cargill – pośrednika w handlu zbożem. Sprawdzono komputery, pomieszczenia i wszelkie dokumenty mogące zawierać informacje potwierdzające zawarcie niedozwolonego porozumienia. Na czas kontroli zabezpieczono serwery w poszczególnych spółkach w celu wyeliminowania możliwości usunięcia plików świadczących o naruszeniu prawa.

W przypadku podejrzenia istnienia kartelu Prezes UOKiK dysponuje szeregiem środków, pozwalających na zebranie dowodów potwierdzających stosowanie praktyk ograniczających konkurencje. Najistotniejszym z nich jest możliwość przeprowadzenia kontroli (przeszukania) w siedzibie przedsiębiorcy. Pracownicy Urzędu mogą żądać wydania dokumentów, nośników informacji np. dysków twardych a także udzielania wyjaśnień. Zgodę na przeszukanie wydaje Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w terminie 48 godzin od złożenia wniosku. Za brak współdziałania w trakcie kontroli Prezes UOKiK może nałożyć na przedsiębiorcę sankcje finansowe w wysokości do 50 mln euro.

Obecnie trwa analiza zgromadzonego w trakcie kontroli materiału dowodowego. Jeżeli zarzuty się potwierdzą konieczne będzie wszczęcie postępowania antymonopolowego. Za udział w porozumieniu, którego celem lub skutkiem jest ograniczenie konkurencji, grożą dotkliwe sankcje finansowe – sięgające 10 proc. ubiegłorocznego przychodu. Na uniknięcie kary bądź jej obniżenie może liczyć przedsiębiorca, który zgłasza się do UOKiK dostarczając dowodów na istnienie kartelu – umożliwia to program łagodzenia kar (leniency).

Podobne postępowania prowadzone są również na rynku europejskim. Niemiecki Bundeskartellamt przeprowadził kontrolę w siedzibach 54 przedsiębiorców – w tym również VK Mühlen, podejrzanych o podział rynku i ustalanie cen sprzedaży mąki. Postępowanie prowadzone przez Holenderski Urząd Antymonopolowy (NMA) dotyczy 16 przedsiębiorców.

Dodatkowe informacje:
Małgorzata Cieloch, Rzecznik prasowy UOKiK

Pl. Powstańców Warszawy 1, 00-950 Warszawa
Tel. (22) 827 28 92, 55 60 106, 55 60 314
Fax (22) 826 11 86
E-mail: mcieloch@uokik.gov.pl

Źródło: http://www.uokik.gov.pl/pl/informacja_i ... rt447.html

ODPOWIEDZ