Festiwal Smaku: bolid Kubicy z chleba

Impreza, relacje, zapowiedzi, zaproszenia
admin
Site Admin
Posty: 865
Rejestracja: pn mar 29, 2004 2:05 pm
Kontakt:

Festiwal Smaku: bolid Kubicy z chleba

Post autor: admin » wt cze 17, 2008 3:25 pm

Symbolem Małopolskiego Festiwalu Smaku - który w ten weekend odbywa się na krakowskim Kazimierzu - będzie metrowy bochen w kształcie bolidu z Robertem Kubicą za kierownicą.

<img src="http://www.opp.pl/gfx/sc2008_relacja/01m.jpg">

Po raz czwarty na krakowskim Kazimierzu odbędzie Małopolski Festiwal Smaku połączony ze Świętem Chleba. Tradycją stało się już prezentowanie na nich nietypowych wypieków - w kształcie kościoła Mariackiego czy smoka wawelskiego. Przed dwoma laty wszystkich przebił Kazimierz Czekaj - radny wojewódzki PO i piekarz z zawodu. Kiedy doszło do ostrego konfliktu pomiędzy wojewódzkimi politykami PO i PiS, radny Czekaj zdecydował się na wypieczenie bochnów w kształcie kaczorów. Nie krył, że chodziło mu o bliźniaków przewodzących konkurencyjnej partii.

W tym roku radny Czekaj w swojej sztuce piekarskiej postanowił stronić od polityki.

- Emocje na scenie politycznej nie są już takie jak przed dwoma laty czy nawet przed rokiem. Dzisiaj naród bardziej żyje wydarzeniami sportowymi niż politycznymi. Postanowiłem więc pójść w tym kierunku - mówi.

Metrowy chleb, który w weekend zaprezentuje podczas Małopolskiego Festiwalu Smaku, ma kształt wyścigowego bolidu Formuły 1 z Robertem Kubicą za kierownicą. - Robert Kubica jak nikt inny zasłużył na taki wypiek. Festiwal odbywa się na Kazimierzu. A Kubica wywodzi się przecież z Kazimierza, tutaj ścigał się na gokartach. Dlatego postanowiłem uczcić jego ostatnie zwycięstwo takim bochnem - argumentuje.

Radny piekarz przygotowywał też chleb w kształcie piłki z logo Euro 2008. - Ale piłka mi się spaliła w piecu w czwartkowy wieczór. Jakoś nie dopilnowałem chleba, patrząc na telewizyjną transmisję z meczu Polska -Austria w Wiedniu. Piłka całkiem się zwęgliła... - dodaje.

W programie dwudniowego spotkania ze smakami Małopolski, na którym potrawy będą oceniać Robert Makłowicz i Teofilos Vafidis, znalazło się wiele kulinarnych atrakcji. Kiermasz zostanie otwarty w sobotę o godz. 10, a zakończy w niedzielny wieczór rozstrzygnięciem plebiscytu na najlepsze potrawy regionalne i koncertem Vitalija Pietraniuka.

Podczas imprezy będzie można przyglądnąć się plenerowemu gotowaniu potraw, degustować produkty regionalne i małopolskie pieczywa. Odbędzie się także konkurs pieczenia krakowskich obwarzanków, precli i bajgli z udziałem dzieci, a także pokaz prowadzony przez mistrzów piekarstwa pod hasłem: "czerpanie ze źródeł" przybliżający tajemnice wypieków na podstawie starych receptur.

Festiwal Smaku to prezentacja wytwórców i przetwórców artykułów rolno-spożywczych z całej Małopolski. Eksperci kulinarni ocenią zgłoszone do konkursu produkty, zaś publiczność wskaże te przysmaki, które najbardziej przypadły jej do gustu. - Mój chlebowy bolid wystąpi poza konkursem - zastrzega radny Czekaj.

<a href="http://miasta.gazeta.pl/krakow/1,35798, ... hleba.html" target="_blank">Źródło: Gazeta Wyborcza Kraków</a>

ODPOWIEDZ