Plany inwestycji handlowych w Małopolsce

Jak z nimi walczyć ? Jak zmniejszyć ich udziały w rynku? Co powodują?
admin
Site Admin
Posty: 865
Rejestracja: pn mar 29, 2004 2:05 pm
Kontakt:

Plany inwestycji handlowych w Małopolsce

Post autor: admin » wt cze 01, 2004 10:09 pm

W najbliższych latach podwoi się w Krakowie powierzchnia sklepów wielkopowierzchniowych. Nowe inwestycje komercyjne, choć na mniejszą skalę, szykują się też w innych miejscowościach Małopolski.

Dane o planowanych sklepach o powierzchni powyżej 1000 m kw. zebrał urząd marszałkowski. Odpowiedzi udzieliło 165 ze 182 gmin województwa i 18 z 19 powiatów.

Krakowskie plany

Najwięcej inwestycji komercyjnych szykuje się w Krakowie. Ostateczne pozwolenia ma już i budowę rozpoczęła warszawska firma GTC, stawiająca na Grzegórzkach Galerię Kazimierz. W jej obiekcie powierzchnia przeznaczona dla sprzedaży zajmie ponad 38 tys. m kw. Pozwolenie na budynek handlowy o powierzchni niespełna 4 tys. m kw. przy ul. Pielęgniarek zrealizowało już Prądnickie Centrum Inwestycyjne, gdzie powstał sklep sieci Kaufland. 46 tys. m kw. zajmie dalsza część kompleksu handlowego i rozrywkowego na Olszy.

Zgodę na dalsze inwestycje Regionalnego Centrum Handlowego otrzymała spółka SuperKrak. Wniosek o pozwolenie na budowę przy ul. Bobrzyńskiego osiedlowego sklepu spożywczego złożyła spółka Novo Maar. Przy ul. Kobierzyńskiej firma Heban chce wybudować skład materiałów o powierzchni 2 tys. m kw. Prawie 18 tys. m kw. miałby mieć hipermarket przy ul. Armii Krajowej, w sąsiedztwie motelu Krak. Zabiega o to znany producent kostki brukowej.

Trzynaście postępowań

Z zestawienia uzyskanego przez urząd marszałkowski wynika, że w krakowskim magistracie toczy się 13 postępowań o ustalenie warunków zabudowy dla inwestycji o powierzchni handlowej powyżej 1000 m kw. Dwa z nich dotyczą terenu motelu Krak - jeden złożyła firma Forte, drugi Domy Towarowe Casino. Warunki zabudowy chcą też uzyskać m.in. spółki WP Investment (12 tys. m kw. przy ul. Zakopiańskiej), Polmar 3 (sklep Kaufland przy ul. Nowosądeckiej), prywatny inwestor przy ul. Powstańców Wielkopolskich (10 tys. m kw.). W wykazie nie ujęto Galerii Krakowskiej, dla której inwestorzy, czyli ECE i Tishman Speyer Properties, starają się o pozwolenie na budowę w urzędzie wojewódzkim. Gdyby wszystkie planowane obecnie inwestycje doszły do skutku, w Krakowie przybyłoby około 220 tys. m kw. w sklepach o dużej powierzchni, czyli tyle, ile dotychczas wybudowano.

I Bochnia i Gorlice i...

Tuż za opłotkami Krakowa, w Wieliczce, sieci Makro Cash and Carry oraz Leroy Merlin przymierzają się do wybudowania swoich sklepów - łącznie z ponad 17 tys. m kw. powierzchni handlowej. Po drugiej stronie Krakowa, już w gminie Wielka Wieś, rozpoczęła się budowa sklepu Leroy Merlin na terenie planowanej giełdy rolno-ogrodniczej. Pozwolenia budowlane wydane zostały na sklepy w Wieliczce (dwa pawilony), Oświęcimiu (trzy zespoły handlowe), Nowym Targu (KrakChemia), Nowym Sączu i Myślenicach. W Gorlicach wydano jedną decyzję o ustaleniu warunków zabudowy na dom towarowy o powierzchni 2 tys. m kw., a w Bochni wszczęto postępowania w tej sprawie dla trzech budynków o powierzchni prawie 6 tys. m kw.

A opinia gminy?

- Ustaliliśmy stan posiadania. Widać, że mamy do czynienia z inwazją wielkich sieci i samorządy muszą mieć tego świadomość - uważa Kazimierz Czekaj, radny wojewódzki, którego interpelacja spowodowała przygotowanie zestawienia. Czekaj zapowiada podjęcie starań o zmianę zapisów w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

W przyjętych w zeszłym roku przepisach wypadł warunek uzyskiwania opinii rady gminy o planowanych inwestycjach handlowych o powierzchni ponad 1000 m kw. w małych miejscowościach i ponad 2000 m kw. w dużych miastach. - Samorządy powinny w ramach planowania przestrzennego ustalić na swoim terenie obszary dla inwestycji handlowych. W ten sposób mogą wpływać na sytuację gospodarczą na swoim terenie - stwierdza Czekaj. Z tego uprawnienia skorzystały jedynie Trzebinia, Oświęcim i gmina Gromnik.


Dla Gazety

Wojciech Wojtowicz

prezes Stowarzyszenia Kupców i Przedsiębiorców w Krakowie

- Procesowi, który zachodzi w naszym handlu, zapobiec się nie da i należy mieć tego świadomość. To samo działo się w wysoko rozwiniętych krajach Zachodu. Np. we Francji przy życiu utrzymało się 20 proc. małych sklepów. Tam jednak wszystko trwało dłużej - 30-40 lat. Ludzie odeszli z biznesu w naturalny sposób albo mieli czas, żeby się przekwalifikować. U nas napór wielkich sieci odbywa się na niespotykaną skalę, bez jakiejkolwiek rozsądnej ingerencji ze strony państwa czy samorządów lokalnych - przecież pierwszy hipermarket powstał w Krakowie w 1995 r. Nikt u nas nie myśli o stworzeniu systemu kredytów, poręczeń czy dostępu do lokali, dzięki któremu mogliby przejść do innego biznesu. Są to przecież osoby bardzo mobilne.Statystyka handlowa

W krakowskim handlu zatrudnionych jest 99 tys. osób, czyli ponad 30 proc. pracujących. Z danych krakowskiego magistratu wynika, że na jeden punkt handlowy przypada 2,8 pracownika. Sklepy wielkopowierzchniowe dają pracę pięciu tysiącom ludzi w mieście. Działalność w branży handlowej prowadzi około 35 tys. podmiotów, w tym 18 tys. sklepów, kiosków itp. W ostatnich dwóch latach ubyło prawie 3 tys. punktów handlowych.

źródło: Gazeta Wyborcza

ODPOWIEDZ