Producenci z Małopolski protestują

Produkt regionalny, obwarzanek, środki unijne, prawo unijne
admin
Site Admin
Posty: 865
Rejestracja: pn mar 29, 2004 2:05 pm
Kontakt:

Producenci z Małopolski protestują

Post autor: admin » wt cze 06, 2006 10:07 am

Proces o kiełbasę

Małopolska Izba Produktów Regionalnych, Tradycyjnych i Ekologicznych wezwie firmę Sokołów SA do dobrowolnego zaprzestania oznaczania swoich wyrobów nazwą "kiełbasa lisiecka". Przygotowano już pismo przedprocesowe w tej sprawie.

- Jesteśmy gotowi procesować się w stylu amerykańskim, zażądać nawet 200 mln dolarów z przeznaczeniem na rozwój ziemi lisieckiej - deklaruje Kazimierz Czekaj, przewodniczący Komisji Rewizyjnej Małopolskiej Izby Produktów Regionalnych, Tradycyjnych i Ekologicznych. - Jeśli kiełbasa jest produkowana w Sokołowie Podlaskim, to powinna nazywać się sokołowska, a nie lisiecka - mówi Kazimierz Czekaj. - Kiełbasa lisiecka może być produkowana jedynie przez masarzy z Liszek i Czernichowa, bo jej nazwa to oznaczenie geograficzne. Takie argumenty znalazły się w przygotowanym piśmie przedprocesowym, które Małopolska Izba Produktów Regionalnych, Tradycyjnych i Ekologicznych prześle wkrótce firmie z Sokołowa Podlaskiego. W dokumencie jest mowa o naruszeniu przepisów Ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

"Jest niewątpliwe, że wyrób kiełbasa lisiecka pochodzący z Sokołowa oznaczony jest fałszywym, oszukańczym oznaczeniem geograficznym" - czytamy w piśmie do firmy Sokołów. I dalej: "Używanie nazwy kiełbasa lisiecka dla kiełbasy z Sokołowa Podlaskiego stanowi próbę wykorzystania renomy kiełbasy lisieckiej, budowanej przez ponad 70 lat przez masarzy z okolic Liszek i Czernichowa. Wyodrębnienie się kiełbasy lisieckiej wynikało z unikalnej receptury jej przygotowania, stosowanej przez masarzy z okolic Liszek i Czernichowa".

"To właśnie ta receptura, utrzymywana w tajemnicy, stanowiła i stanowi o walorach smakowych i jakości kiełbasy lisieckiej. A jakość ta była poszukiwana, bo konsument szukał kiełbasy z Liszek, kiełbasy lisieckiej. Dlatego też pojawienie się na rynku wyrobu kiełbasa lisiecka z Sokołowa Podlaskiego stanowi czyn nieuczciwej konkurencji" - czytamy w piśmie do firmy Sokołów.

- Zaczynamy walkę od kiełbasy lisieckiej, bo ta sprawa jest dość prosta, ale potem będą kolejne produkty - zapowiada Kazimierz Czekaj.

W lipcu ma być przygotowany plan działania ochrony kiełbasy krakowskiej. W tym przypadku walka będzie jednak znacznie trudniejsza. Powodów jest kilka, m.in. brak grupy producentów, która upomniałaby się o zastrzeżenie nazwy oraz fakt, że kiełbasa krakowska jest produkowana już nawet za granicą (w przypadku kiełbasy lisieckiej został złożony wniosek do Komisji Europejskiej o zastrzeżenie nazwy jako oznaczenia geograficznego). - Pamiętajmy jednak, że podobny bój Grecy stoczyli o ser feta, produkowany w Niemczech i Danii. Ta walka trwała długo, ale skończyła się tym, że nazwy może używać tylko Grecja - dodaje Kazimierz Czekaj. (GEG)

gratulacje

gratulacje

Post autor: gratulacje » wt cze 06, 2006 7:30 pm

MASZ CGŁOPIE POlot!

patryk

mam pomysł

Post autor: patryk » śr cze 07, 2006 7:45 am

Panowie
moje pischingery to austryjackie czy małopolskie/GALICJA/ PRZYSMAKI?

KUPIEC

CONSTAR

Post autor: KUPIEC » śr cze 07, 2006 5:23 pm

Pamietacie Państwo Constar?
zobaczcie co teraz robi?

doda

doda

Post autor: doda » czw cze 08, 2006 5:49 am

Panowie z Krakowa ,a co DODA ELEKTRODA ma wspólnego z Chlebem?
Naprawdę wystąpi?

franek

jestem

Post autor: franek » pt cze 09, 2006 8:40 am

Kaziu jestem na Twoim Święcie!
Franek Kudłek

super

!!!!!!

Post autor: super » sob cze 10, 2006 6:04 am

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :lol:

kama

ojej!

Post autor: kama » ndz cze 11, 2006 9:14 pm

Świetne!

martin
Posty: 13
Rejestracja: ndz cze 25, 2006 6:30 am

Post autor: martin » ndz cze 25, 2006 7:02 am

Panie Czekaj, polędwicę sopocką też można robić tylko w Sopocie?!!!!! W tym kraju wszyscy kradną i się do tego przyzwyczaili. Każdy złodziej jak ukradnie to ma pełne przekonanie, że to jego. Aparat sprawiedliwości jest nastawiony na długotrwałe przewody, wbrew obowiązującemu prawu. No ale cóż, kasa jest najważniejsza!!!

ODPOWIEDZ