Chleby w kształcie kaczorów

Media, prasa, wydarzenia, newsy
admin
Site Admin
Posty: 865
Rejestracja: pn mar 29, 2004 2:05 pm
Kontakt:

Chleby w kształcie kaczorów

Post autor: admin » pn paź 02, 2006 2:39 pm

Symbolem Małopolskiego Festiwalu Smaku - który w ten weekend odbywa się na krakowskim Kazimierzu - są dwa bochny chleba w kształcie kaczorów. Taki wypiek przygotował Kazimierz Czekaj: piekarz i radny wojewódzki Platformy Obywatelskiej.

<div align="center">Obrazek</div>

Kazimierz Czekaj, który jest współorganizatorem Festiwalu Smaku na Kazimierzu, zdecydował się na wypieczenie bochnów w kształcie kaczorów, po tym jak Prawo i Sprawiedliwość pod koniec sierpnia zerwała z Platformą Obywatelską koalicję rządzącą Małopolską. Radni PiS zapowiedzieli także odwołanie Janusza Sepioła (PO) z funkcji małpolskiego marszałka. Liderzy PO uważają, że na Sepioła został wydany polityczny wyrok za jego sprzeciw wobec polityki rządu Jarosława Kaczyńskiego.

Organizatorzy festiwalu przyznają, że gdyby pieczę polityczną nad imprezą sprawowała już władza związana z PiS, to wtedy wypieki w kształcie kaczorów mogłyby nie trafić na targi. Ale tegoroczna edycja Małopolskiego Festiwalu Smaku odbywa się pod patronatem lewicowego prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego i marszałka województwa z PO Janusza Sepioła.

- Więc na razie mamy w Małopolsce kulinarną wolność i wypiekania chleba w kształcie kaczorów nikt nam jeszcze nie zabronił. Na poprzednich targach wypiekałem chleby w kształcie kościoła Mariackiego i Smoka Wawelskiego. Czasy się zmieniły, postanowiłem więc nawiązać do wartości IV Rzeczpospolitej - tłumaczy Czekaj. Radny wojewódzki PO i przewodniczący Rady ds. Produktów Tradycyjnych Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego nie ukrywa, że jego wypieki mają kontekst polityczny. - Jeden z chlebowych kaczorów ma pieprzyk, tak, by nikt sobie nie pomylił prezydenta z premierem - wyjaśnia Kazimierz Czekaj. - Kaczory są dobrze wypieczone, ale niestety niezjadliwe, bo wyrobione z ciasta do wypieków ozdobnych. Czyli z wierzchu przez długi czas ładnie wyglądają, ale środek nie przedstawia żadnych wartości smakowych. Ma to taką dobrą stronę, że nikt z uczestników festiwalu nie oderwie któremuś z kaczorów na przykład głowy i nie schrupie ze smakiem. Bo wtedy mógłbym przecież zostać oskarżony o zniewagę organów państwowych. A tak każdy, kto w ten weekend odwiedzi nasz Małopolski Festiwal Smaku na placu Wolnica w Krakowie, będzie mógł podziwiać dwa dorodne, dobrze wypieczone kaczory jako przykład sztuki piekarskiej.

W programie dwudniowego spotkania ze smakami Małopolski, które poprowadzą Karol Okrasa i Robert Karpowicz, znalazło się wiele kulinarnych atrakcji. Kiermasz zostanie otwarty w sobotę o godz. 10, a zakończy w niedzielny wieczór. Festiwal to prezentacja wytwórców i przetwórców artykułów rolno-spożywczych z całej Małopolski. Eksperci kulinarni ocenią zgłoszone do konkursu produkty, zaś publiczność, poprzez głosowanie, wskaże te przysmaki, które najbardziej przypadły jej do gustu.

- Moje chlebowe kaczory wystąpią poza konkursem - zastrzega radny Czekaj.

źródło: Gazeta Wyborcza

ODPOWIEDZ