W Niemczech utrzymano zakaz handlu w niedziele

Jak z nimi walczyć ? Jak zmniejszyć ich udziały w rynku? Co powodują?
admin
Site Admin
Posty: 865
Rejestracja: pn mar 29, 2004 2:05 pm
Kontakt:

W Niemczech utrzymano zakaz handlu w niedziele

Post autor: admin » pn cze 14, 2004 9:54 am

Federalny Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe uznał w środę za zgodny z konstytucją całkowity zakaz handlu w niedziele i święta oraz w dni powszednie po godz. 20. Sędziowie w Karlsruhe oddalili tym samym skargę domu handlowego Kaufhof przeciwko ustawie ograniczającej czas pracy placówek handlowych.

Konstytucja nakazuje ochronę niedziel i urzędowych świąt jako dni wolnych i czasu duchowej odnowy - stwierdzili jednogłośnie członkowie trybunału. Ochrona dni wolnych ma nie tylko sens religijny, lecz służy także celom świeckim - wypoczynkowi, odprężeniu i wspólnemu korzystaniu z życia rodzinnego. "Zasada niedzielnego i świątecznego spokoju jest nienaruszalna" - podkreślili sędziowie. Utrzymania zakazu niedzielnego handlu domagały się oba największe niemieckie Kościoły - ewangelicki i katolicki oraz związki zawodowe.

W kwestii ograniczeń handlu w dni powszednie do uznania skargi zabrakło jednego głosu. Trybunał zgodny był co do tego, że zakaz handlu po godz. 20 służy dobru wspólnemu i ochronie pracowników przed niekorzystnymi warunkami pracy, przede wszystkim przed pracą nocną. W niemieckich placówkach handlowych pracuje 2,8 mln osób.

Sędziowie dopuścili jednak możliwość podjęcia przez władze poszczególnych krajów związkowych decyzji o wydłużeniu godzin otwarcia sklepów w dni powszednie. Kilka landów zapowiedziało już podjęcie stosownych inicjatyw ustawodawczych. Bawaria zamierza znieść wszystkie ograniczenia dotyczące czasu pracy sklepów od poniedziałku do soboty.

Należący do sieci supermarketów Metro Kaufhof uważa, że obowiązujące przepisy naruszają wolność działalności gospodarczej oraz naruszają zasadę równego traktowania wszystkich podmiotów gospodarczych. Dzięki specjalnym zezwoleniom, placówki na dworcach, lotniskach oraz stacjach benzynowych mogą pracować dłużej niż inne sklepy, także w niedziele.

Spór o godziny otwarcia sklepów w Niemczech trwa od wielu lat. Do ubiegłego roku handel w soboty dozwolony był do godz. 16. Obecnie sklepy mogą być otwarte, tak jak w pozostałe dni powszednie, do godz. 20.

źródło: PAP

ODPOWIEDZ