OPOLE - Będą hipermarkety

Regiony, targi, ceny pieczywa, sytuacja rynkowa
admin
Site Admin
Posty: 865
Rejestracja: pn mar 29, 2004 2:05 pm
Kontakt:

OPOLE - Będą hipermarkety

Post autor: admin » pt cze 25, 2004 2:47 pm

Po kilkugodzinnych sporach radni wstępnie zezwolili na powstanie centrów handlowych Tesco przy Ozimskiej i Carrefour na Malince

Miasto rozpocznie opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego terenów, na których możliwe jest umieszczenie hipermarketów - tak uchwalili w czwartekj rajcy. Bez tych uchwał inwestorzy nie otrzymaliby pozwoleń na budowę. - Otwieramy dyskusję o lokalizacjach sklepów wielkopowierzchniowych - tłumaczył rajcom prezydent Ryszard Zembaczyński.

Jednak ku zdziwieniu opozycji projekty, które zgłosił prawicowy prezydent, kategorycznie oprotestowali radni Klubu Radnych Prawicy i Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. Janusz Kowalski (KRP) zgłaszał, by zakazać budowy hipermarketów w miejscach, których dotyczyć będą plany. Zamknęłoby to ostatecznie drogę wejściu Tesco i Carrefoura.

- Reprezentujemy interes sieci handlowych czy mieszkańców? Ludzie stracą pracę, gdy powstaną wielkie sklepy. Jeżeli już to hipermarkety powinny powstawać na obrzeżach miasta, np. przy ul. Partyzanckiej, gdzie kupiliśmy tereny za 4,5 mln zł - przekonywał Kowalski.

Tesco na pierwszy ogień

Najbardziej gorąca dyskusja odbyła się nad pierwszą uchwałą, związaną z terenami przy Ozimskiej. Przeciwnicy posadowienia tam hipermarketu mówili, że Opole się całkowicie zakorkuje, zablokowany zostanie dostęp pacjentów do WCM oraz wszystkich służb do Malinki. Powoływali się na protesty okolicznych mieszkańców.

- Mamy sprecyzowane stanowisko: Nie dla hipermarketów w centrum! - mówił Lesław Watras z SRK. - Straszeni byliśmy przez Tesco milionowymi odszkodowaniami za to, że wcześniej miasto nie pozwoliło tej sieci na budowę, i co? Nic nie musimy płacić. Sieć straszy nas też centrum logistycznym zamiast hipermarketu, a takiego nie wybudują, bo mają je pod Warszawą - przekonywał Kowalski.

- Wybudują centrum logistyczne, jeżeli nie zgodzimy się na hipermarket. Wtedy okoliczne domy zaczną pękać od przejazdów setek tirów. A większego odszkodowania za swoje zaniedbania niż to, że Tesco przez pański wcześniejszy upór uruchomi hipermarket w Opolaninie, nie mogliśmy zapłacić - atakował Kowalskiego Sławomir Kłosowski, radny PiS. - Poprzemy prezydenta, jednak ten wybór traktujemy w kategoriach mniejszego zła - zastrzegał.

- Hipermarket przykryje skażone tereny po fabryce mebli niczym sarkofag - cieszył się Ryszard Czerwiński, radny niezależny.

Otwarta droga dla Carrefoura

O ile pierwszą uchwałę dotyczącą Tesco poparli radni PiS, tak w przypadku Carrefoura byli przeciwni. - Tym się powinno zająć Stop Korupcji. Wasz brak konsekwencji zatrważa - węszył podstęp Kowalski.

- To są bzdury przekraczające wszelkie granice - zdenerwował się Kłosowski. Stanowisko swojego klubu motywował ankietami przeprowadzonymi wśród mieszkańców Malinki, gdzie większość ankietowanych wypowiedziała się przeciw budowaniu tam hipermarketu. Pomimo to udało się przeforsować uchwałę otwierającą drogę Carrefourowi do postawienia tam sklepu. Przypomnijmy, że obydwie sieci kupiły już tereny, gdzie chcą budować.

źródło: Gazeta Wyborcza

ODPOWIEDZ