Protest przeciwko likwidacji Goplany

Produkt regionalny, obwarzanek, środki unijne, prawo unijne
admin
Site Admin
Posty: 865
Rejestracja: pn mar 29, 2004 2:05 pm
Kontakt:

Protest przeciwko likwidacji Goplany

Post autor: admin » wt cze 29, 2004 10:27 am

Mająca ponad 90 lat tradycyjna polska marka Goplana znika z opakowań produkowanego przez Nestlé batonu Princessa. - To początek likwidacji zakładu - twierdzi załoga

Na batonach Princessa zamiast mającego ponad 90 lat znaku Goplana pojawi się logo Nestlé. Pracownicy są oburzeni. Kilkudziesięciu związkowców z zakładowej "S" bojkotowało wczoraj na poznańskim Starym Rynku markę Nescafé (ustawili się przed kawiarenką tej marki), a reklamowali "starą" Goplanę, którą międzynarodowy koncern kupił w 1993 r.

- Przypominamy markę, której Nestlé od dłuższego czasu w ogóle nie reklamuje - mówi szef zakładowej "S" Dariusz Skrzypczak. Podczas trwającego pół godziny happeningu rozdawali czekoladki i bombonierki produkowane w poznańskim zakładzie i krzyczeli: "Precz z dyktatem wielkich korporacji"!

Jak tłumaczy Skrzypczak, bojkot ma zwrócić uwagę na stałe zmniejszanie zatrudnienia w poznańskim oddziale Nestlé i przenoszenie produkcji za granicę. - Od czasu pojawienia się Nestlé w Poznaniu pracę straciło 2 tys. robotników. Dochodzą nas plotki, że koncern w ogóle zamierza wycofać się z Polski do 2006 r. Odbędzie się to kosztem zakładu, który niedawno jeszcze miał silną markę i świetną pozycję na rynku- mówi Skrzypczak. Bojkot popiera też wielkopolska "S", nie przyłączył się za to związek branżowy. Piotr Jezierski, szef związku poznańskich pracowników Nestlé Polska, podkreśla jednak, że podobnie jak koledzy z "S" boi się likwidacji dawnej Goplany.

Po raz pierwszy takie obawy pojawiły się przed rokiem. Wtedy po zakładzie zaczął krążyć tajemniczy dokument o nazwie "Trampolina", w którym zakładano likwidację do końca 2004 r. poznańskiego oddziału Nestlé. Zdaniem Skrzypczaka ten scenariusz zaczyna się wypełniać. - Idę przez pustoszejący zakład i na każdym kroku słyszę pytania: Czy coś wiesz? Czy to prawda, że nas likwidują? - opowiada jeden ze związkowców, który od 17 lat pracuje w Goplanie. - Wywieziono stąd część maszyn, a od tygodni więcej przebywamy na urlopach niż w fabryce - mówi. - Produkcja trwa na wydziale karmelków, ale pozostali pracownicy przychodzą na dwa, trzy dni, a potem do końca tygodnia urlop.

"Trampolina" zakładała m.in., że produkcja Nesquika zostanie przeniesiona na Węgry, a cukierków i bombonier do Czech. - Zmniejsza nam się ciągle asortyment. Nie produkujemy już wiśni w czekoladzie i ciastek - dodaje

- Nie zapadły żadne decyzje w sprawie likwidacji oddziału spółki w Poznaniu, przeniesieniu produkcji ani o zwolnieniach, a z fabryki nie zostały wywiezione żadne maszyny - mówi rzecznik prasowy Nestlé Polska Agnieszka Wąsak. Dodaje, że bojkot marki Nescafé jest pomysłem dziwnym. - Przecież to oznacza tak naprawdę bojkotowanie owocu pracy kolegów z innego oddziału - twierdzi Wąsak. Jej zdaniem marka Goplana jest traktowana przez Nestlé dokładnie tak samo jak inne marki należące do koncernu.

źródło: Gazeta Wyborcza

ODPOWIEDZ