Kto zgubił artykuł?

Jak z nimi walczyć ? Jak zmniejszyć ich udziały w rynku? Co powodują?
admin
Site Admin
Posty: 865
Rejestracja: pn mar 29, 2004 2:05 pm
Kontakt:

Kto zgubił artykuł?

Post autor: admin » czw lip 15, 2004 9:10 am

Czwartek, 15 lipca 2004r.

Jutro, w kancelarii Sejmu, zostną złożone dwie interpelacje posła Józefa Krzyworzeki, których celem jest wyjaśnienie artykułów znowelizowanej niedawno ustawy o planowaniu przestrzennym, dotyczących lokalizacji hipermarketów. Pada też pytanie dlaczego zniknął zapis, który zobowiązywał samorządy do brania pod uwagę nie tylko względów formalnych, ale też skutków społecznych i gospodarczych takich lokalizacji. Kiedy wyjaśniło się, że nowa ustawa uniemożliwia samorządom ograniczenie ekspansji hipermarketów, nie sposób ustalić, kto i kiedy spoowodował zniknięcie przepisu. Analogia do afery Rywina nasuwa się tu sama!

Trzy rezolucje dotyczące hipermarketów uchwalił jeszcze w kwietniu Sejmik Małopolski, wczoraj nad inwazją sklepów wielkopowierzchniowych dyskutowała Komisja Wspólna Samorządów Terytorialnych i Gospodarczych Małopolski.

W Krakowie przypada już 50 m kw. sklepu wielkopowierzchniowego na tysiąc mieszkańców ale, zdaniem wiceprezydenta Kazimierza Bujakowskiego, to dopiero początek problemu, ponieważ Małopolska i tak znajduje się pod koniec listy województw uszczęśliwionych hipermarketami. Przoduje Śląsk, dwa razy lepszy!

- Wiemy, że to trend nie do zatrzymania - mówił Kazimierz Wójtowicz z Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej - ale samorządy gospodarcze zgodnie uważają, że władze lokalne powinny mieć możliwość panowania nad tym!

W roku 1999 w Krakowie około 4 tys. pracowników handlu znajdowało się na bezrobociu, dziś jest ich ponad 6,5 tys. Wprawdzie jest to ciągle ten sam wskaźnik ogółu bezrobotnych (ok. 21-22 proc.), ale pracę straciły głównie kobiety i to w wyższym przedziale wiekowym. One przecież nie będą już jeździły wśród półek na wrotkach!

Obecnie w Krakowie buduje się 16 obiektów od 1,8 tys. - 12 tys. m.kw. powierzchni co doda do obecnych 240 tys. m.kw w hipermarketach, dodatkowe metry. 11 lipca, po wejściu w życie znowelizowanych przepisów, w kolejce ustawili się kandydaci do budowy kolejnych 77 tys. m. kw. wielkich sklepów.

- Samorządy nie mają teraz nic do powiedzenia - przyznał burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Stanisław Początek. - Gdy odrzucamy wnioski, Samorządowe Kolegium Odwoławcze uchyla decyzje! Jedynym wyjściem jest przywrócenie prawa w jego poprzedniej wersji. Nie oznacza to, że rady będą zaraz blokować inwestycje, ale muszą mieć szanse wpływania na to, co się na ich terenie dzieje!

Dramatycznym przykładem destruktywnej działalności hipermarketów jest Bielsko-Biała, zauważył współprzewodniczący Komisji, wiceprezydent Izby Przemysłowo-Handlowej Bogdan Patena. Tam centralna przestrzeń miasta kompletnie zamiera. Oby nie dotknęło to Krakowa.

Komisja zdecydowała dołączyć swój głos do stanowisk, żądających szybkiej nowelizacji ustawy i przesłać taki postulat do marszałka Sejmu.

Władze miasta, że swej strony, deklarują przekazanie drobnym kupcom działki pod... wspólną budowę wielkiego sklepu!

źródło: Gazeta Krakowska

ODPOWIEDZ