Rosną ceny zbóż w Polsce

Media, prasa, wydarzenia, newsy
admin
Site Admin
Posty: 865
Rejestracja: pn mar 29, 2004 2:05 pm
Kontakt:

Rosną ceny zbóż w Polsce

Post autor: admin » pt lut 27, 2009 2:41 pm

9 lutego 2009 r.

Rosną ceny zbóż na krajowym rynku. Na przełomie stycznia i lutego pszenica konsumpcyjna kosztowała średnio 570 zł za tonę, podczas gdy pod koniec roku można było ją kupić przeciętnie za 470 zł/t - poinformowała Izba Zbożowo-Paszowa.
Według Izby, na początku lutego nastąpił dalszy wzrost cen pszenicy i innych zbóż. Na wzrost cen miał wpływ m.in. słaby złoty. Import ziarna przestał być opłacalny, a przetwórcy wykazują większe zainteresowanie zakupami ziarna krajowego.

Pod koniec 2008 r. sytuacja na rynku zbóż była zupełnie inna
Rolnicy narzekali na duży wwóz ziarna zza wschodniej granicy po niskich cenach. Przetwórcy wstrzymywali się z zakupem większych ilości zbóż czekając na dalszy spadek cen.

Znaczne osłabienie złotówki w ciągu ostatnich tygodni spowodowało zwiększenie zainteresowania eksportem zbóż - tłumaczył PAP w poniedziałek prezes Zamojskich Zakładówwww.bwin.comZakłady Formuły 1Nie musisz być mistrzem kierownicy. Wystarczy, że wiesz kto nim jest. Zbożowych Wiesław Gryn.

Jego zdaniem, obecnie cena na poziomie 150 euro za tonę jest zadowalająca, pokrywa ona koszty produkcji. Dodał, że rolnicy z rejonu wschodniego raczej nie eksportują zboża ze względu na wysokie koszty transportu.

Według Gryna, w województwach wschodnich rolnicy nie odczuwają zwiększonego popytu na zboża. Jednak, jak zaznaczył, nie ma problemów ze sprzedażą ziarna dobrej jakości. Cena pszenicy w tym regionie kształtuje się na poziomie 480-520 zł za tonę.

W opinii prezesa Pomorskiej Izby Rolniczej Zenona Bistrama, na polskim rynku mało jest pszenicy wysokiej jakości, a takie ziarno jest poszukiwane przez młynarzy. Ceny tego zboża na północy Polski wahają się w granicach 500-550 zł za tonę.
Prezes Związku Dzierżawców w Opolu Mariusz Olejnik zauważył, że obecnie bardzo opłacalny jest eksport ze względu na słabą złotówkę. Pszenicę na eksport można sprzedać na Opolszczyźnie w cenie 540-550 zł/t. Więcej chętnych do kupna zbóż jest także w kraju.

Jak podała Izba Zbożowo-Paszowa, wzmożony ruch notuje się w portach, jak również w regionach graniczących z Niemcami. Polska pszenica konsumpcyjna stała się konkurencyjna dla odbiorców ziarna w Niemczech, szczególnie w regionach przygranicznych.

Kupcy z Niemiec interesują się także polską kukurydzą, żytem i pszenżytem

W styczniu tego roku przez główne terminale portowe wyeksportowano ponad 90 tys. ton zbóż, głównie pszenicy oraz niewielkie ilości żyta i kukurydzy - poinformowała Izba.

Według danych resortu rolnictwa, na początku lutego tego roku cena pszenicy konsumpcyjnej w różnych regionach kraju była bardzo zróżnicowana i wahała się w przedziale 375-750 zł za tonę, średnio - 570 zł/t. Przedsiębiorstwa skupywały pszenicę konsumpcyjną średnio po 513 zł/t, a paszową po 460 zł/t. Żyto kosztowało 300- 600 zł, średnio trzeba było za nie zapłacić 414 zł/t.

W drugiej połowie stycznia, według danych Komisji Europejskiej, polska pszenica konsumpcyjna kosztowała średnio 115 euro za tonę, w Niemczech - 137 euro, na Słowacji - 143, a na Węgrzech - 121 euro. Średnio w UE - 138 euro za tonę. Najtańsze zboża były w Bułgarii - 95 euro/t.

Źródło: Gazeta Prawna
http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1 ... olsce.html

ODPOWIEDZ