Kontrole zgodności procesu produkcji Rogala Świętomarciński

Media, prasa, wydarzenia, newsy
admin
Site Admin
Posty: 865
Rejestracja: pn mar 29, 2004 2:05 pm
Kontakt:

Kontrole zgodności procesu produkcji Rogala Świętomarciński

Post autor: admin » pn kwie 27, 2009 2:45 pm

W marcu br. wojewódzki inspektorat JHARS w Poznaniu przeprowadził pierwsze kontrole procesu produkcji „rogala świętomarcińskiego” ze specyfikacją.

„Rogal świętomarciński” ma kształt półksiężyca posmarowanego pomadą i posypanego rozdrobnionymi orzechami. Do cech charakterystycznych tego produktu należą m.in: ciasto półfrancuskie (listkujące), nadzienie wyrabiane z białego maku oraz sposób zawijania ciasta i nakładania masy makowej. Nazwa rogala pochodzi od dnia św. Marcina (obchodzonego w dniu 11 listopada) i jest ściśle związana z miastem Poznań i województwem wielkopolskim. Jego produkcja dozwolona jest na terenie 26 powiatów województwa wielkopolskiego.

Zgodnie z rozporządzeniem Komisji (WE) Nr 1070/2008 z dnia 30 października 2008 r., nazwa „rogal świętomarciński” została zarejestrowana przez Komisję Europejską jako chronione oznaczenie geograficzne. W związku z tym, producenci tego produktu, od dnia wejście w życie ww. rozporządzenia mogą zgłaszać się do WIJHARS w Poznaniu z wnioskiem o dokonanie kontroli zgodności procesu produkcji produktu regionalnego ze specyfikacją.

W związku z pomyślnymi dla producentów ustaleniami pierwszych kontroli, niebawem zostaną wydane świadectwa jakości handlowej, które potwierdzą zgodność produkcji „rogala świętomarcińskiego” ze specyfikacją. W przypadku produktów, których zgodność procesu produkcji ze specyfikacją potwierdzona zostanie przez WIJHARS, mogą być one wprowadzane do obrotu pod zarejestrowaną nazwą „rogal świętomarciński” oraz mogą być oznakowane symbolem chronionego oznaczenia geograficznego.

Zarejestrowana nazwa „rogal świętomarciński” jest chroniona przed wszelkim bezpośrednim i pośrednim wykorzystywaniem w celach komercyjnych w odniesieniu do produktów nieobjętych rejestracją. Niedozwolone jest również nadużywanie, imitacja i przywoływanie powyższej nazwy oraz używanie tej nazwy wraz z określeniami towarzyszącymi takimi jak: „rodzaj”, „typ”, „metoda”, „na sposób”, „imitacja”.

Źródło: IJHARS

ODPOWIEDZ