VII Warszawskie Święto Chleba

Media, prasa, wydarzenia, newsy
admin
Site Admin
Posty: 865
Rejestracja: pn mar 29, 2004 2:05 pm
Kontakt:

VII Warszawskie Święto Chleba

Post autor: admin » czw paź 01, 2009 10:29 am

VII Warszawskie Święto Chleba odbędzie się w tym roku 4 października (niedziela) na Krakowskim Przedmieściu w godzinach 10.00 -18.00.

Impreza organizowana od 6 lat (Święto Chleba już na stałe wpisało się w program imprez kulturalnych w stolicy) ma celu popularyzację tradycji wsi mazowieckiej, promowanie tradycyjnych polskich wypieków i wyrobów artystów ludowych, pokazanie mieszkańcom Warszawy obrzędów związanych z chlebem oraz zachęcenie Warszawiaków do zabawy przy muzyce zespołów ludowych.

Głównym organizatorem Święta jest Centralna Biblioteka Rolnicza.

Na VII Warszawskie Święto Chleba złożą się występy zespołów ludowych i nie tylko, zaproszonych przez organizatorów, stoiska artystów ludowych, warszawskich mistrzów piekarstwa i prezentacje innych tradycyjnych produktów spożywczych (miody, smalce). Gwiazdą tegorocznego Święta będzie folkowy zespół ‘Hoboud” – laureat tegorocznej edycji Festiwalu Folkowego Polskiego Radia Nowa Tradycja, gościem zaś Warszawski Chór Międzyuczelniany. Głównym punktem imprezy jest korowód wieńców dożynkowych i chlebów obrzędowych (specjalnie na tę okazję upieczonych), które wręczone zostaną na scenie honorowym gościom Święta Chleba.

Impreza ma charakter otwarty (wstęp wolny). Do oglądania tradycyjnych wyrobów wsi polskiej i zabawy przy muzyce ludowej zapraszamy wszystkich Warszawiaków i turystów odwiedzających wtedy miasto.

Patronem honorowym Święta Chleba jest od początku Marszałek Województwa Mazowieckiego, Adam Struzik.

Współorganizatorami Święta są : Cech Piekarzy w Warszawie, Spółdzielnia Piekarsko – Ciastkarska z ul. Krakowiaków, Polskie Młyny, Zespół Młynów Jelonki, Praska Giełda Spożywcza, Państwowe Muzeum Etnograficzne, Towarzystwo Uniwersytetów Ludowych oraz Fundacja Moje Wojenne Dzieciństwo.

Źródło: tvp.pl

ODPOWIEDZ