Kołacz w rejestrze Chronionych Oznaczeń Geograficznych

Media, prasa, wydarzenia, newsy
admin
Site Admin
Posty: 865
Rejestracja: pn mar 29, 2004 2:05 pm
Kontakt:

Kołacz w rejestrze Chronionych Oznaczeń Geograficznych

Post autor: admin » śr gru 08, 2010 1:23 pm

Kołacz śląski chce zostać chronionym produktem regionalnym

Kolejny polski produkt regionalny walczy o status produktu chronionego prawem unijnym czyli o wpisanie go do rejestru Chronionych Oznaczeń Geograficznych. Jest nim kołacz śląski, tradycyjny wypiek spotykany na Górnym Śląsku i Opolszczyźnie.

<img src="http://www.opp.pl/gfx/forum/koloczzjablkiem.jpg">

Kołacz to występujące w czterech odmianach prostokątne ciasto drożdżowe. Trzy z nich to formy przekładane makiem, serem lub jabłkami czwarta to postać nienadziewana, posypana kruszonką.
Oprócz niezaprzeczalnych walorów smakowych, kołacz szczyci się długoletnią tradycją wypieku wzbogaconą różnorodnymi przesądami i towarzyszącymi mu zwyczajami.
Na początku swojego istnienia był on ciastem weselnym o magicznym znaczeniu. Gwarantował powodzenie i dostatnie życie nowożeńcom.
Musiał także być wypiekany przez doświadczone gospodynie w specjalnych warunkach, w pomieszczeniu bez przeciągów do którego nie miał dostępu żaden mężczyzna.
Obecnie te restrykcje nie są już przestrzegane, ale cały czas na Śląsku istnieje tradycja &#8222;chodzenia z kołaczem&#8221; czyli częstowanie nim kilka dni przed weselem zaproszonych gości.

Ten właśnie produkt ma szansę w maju przyszłego roku stać się produktem chronionym prawem unijnym i oznaczanym specjalnym znakiem, jeśli tylko przez te parę miesięcy wniosek o wpisanie do rejestru nie zostanie oprotestowany.

ODPOWIEDZ