Certyfikowane rogale świetomarcińskie

Media, prasa, wydarzenia, newsy
admin
Site Admin
Posty: 865
Rejestracja: pn mar 29, 2004 2:05 pm
Kontakt:

Certyfikowane rogale świetomarcińskie

Post autor: admin » śr gru 08, 2010 3:00 pm

Prawdziwe rogale świętomarcińskie już tylko w Wielkopolsce

Rogale świętomarcińskie od ubiegłego roku sprzedawane są jako unijny produkt regionalny. Mogą być wytwarzane tylko w dwudziestu sześciu powiatach województwa wielkopolskiego.

<img src="http://www.opp.pl/gfx/forum/rogalswietomarcinski.jpg">

Ten regionalny smakołyk o kształcie podkowy, sprzedawany w największych ilościach 11 listopada, wypiekany jest z półfrancuskiego ciasta z nadzieniem makowym połączonym z wanilią, daktylami, rodzynkami i skórką pomarańczową.

W listopadzie tego roku, po przejściu wszystkich kontroli zgodności procesu produkcji ze specyfikacją unijną, 108 wielkopolskich cukierni dostało zaświadczenia pozwalające na oznaczanie swojego wyrobu symbolem unijnego produktu regionalnego. Tylko te firmy mają prawo do nazywania wypieku &#8222;rogalem świętomarcińskim&#8221;. Jest to jednocześnie gwarancją otrzymania wysokiej jakości produktu, wytwarzanego z zachowaniem wyśrubowanych wymogów.

Niestety Państwowa Inspekcja Handlowa i Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych otrzymują doniesienia o bezprawnym używaniu nazwy &#8222;rogal świetomarciński&#8221; do produktów do niego podobnych ale wytwarzanych przez producentów nieposiadających certyfikatu unijnego, często nawet spoza województwa wielkopolskiego.
Takim nieuczciwym wytwórcom grozi wysoka grzywna, a nawet kara dwóch lat wiezienia.

ODPOWIEDZ