Czekają nas spore podwyżki cen chleba i makaronów

Media, prasa, wydarzenia, newsy
admin
Site Admin
Posty: 865
Rejestracja: pn mar 29, 2004 2:05 pm
Kontakt:

Czekają nas spore podwyżki cen chleba i makaronów

Post autor: admin » pn sty 17, 2011 11:06 am

Podwyżka cen chleba i makaronów jaka czeka nas z pewnością w tym półroczu, nie ma prawie nic wspólnego, jak mogłoby się wydawać, ze zmianą stawek VAT.

W ostatnich dniach media zajmujące się gospodarką i biznesem informują o złej sytuacji na rynku zbożowym.

Od początku roku cena mąki u młynarzy stale rośnie, teraz jest już o ok. 25% wyższa niż była na początku miesiąca.
Powtarza się sytuacja z sierpnia ubiegłego roku, kiedy to na rynku zbożowym panowała panika, a mąka w ciągu miesiąca podrożała o kilkadziesiąt procent.
Młynarze, po opróżnieniu magazynów z sierpniowych zapasów, zmuszeni są do ponownego kupowania zboża. Niestety tego ostatniego, szczególnie dobrej jakości, na rynku brakuje. Ceny zboża rosną, a za nimi z dnia na dzień rośnie też cena mąki.

Skąd wzięła się taka sytuacja?

Mimo że pogoda w 2010 roku nie była łaskawa dla rolników, nie ona była głównym powodem obecnych kłopotów branży piekarniczej.
Najbardziej przyczynił się do nich ogłoszony w połowie ubiegłego roku komunikat resortu rolnictwa o rzekomych, dużych zapasach zbóż w magazynach rolników. Komunikat ten był niestety sprzeczny z informacjami jakie podawała Krajowa Federacja Producentów Zbóż, a co gorsze także mijał się ze stanem rzeczywistym.
W rezultacie tego rolnicy, bojąc się że będą mieli trudności ze zbytem zebranego ziarna, zaczęli masowo podpisywać umowy na eksport swoich produktów do zagranicznych odbiorców.
Efekt tego jest oczywisty. Ziarno, które teraz powinno bilansować sytuację na rynku, dawno wyjechało z kraju i nie ma skąd uzupełnić deficytu.
Dodatkowo sytuację utrudniają ogólnoeuropejskie a nawet światowe problemy zbożowe. Zapasów nie ma Unia Europejska, zapasy w Rosji są tak małe, że jej rząd zakazał sprzedaży zbóż poza granice państwa. Słabe zbiory w 2010 r miały też państwa z innych kontynentów – Australia, Stany Zjednoczone czy Kanada.

Obecna sytuacja jest więc taka – braki w magazynach zbożowych są duże, duży jest też popyt na zboże a to niestety oznacza tak samo duże jego ceny. Średnia cena światowa za tonę pszenicy dochodzi już prawie do 1 tys. zł. Kilogram mąki u młynarzy przekroczył cenę 1,30 zł i ciągle ma tendencję wzrostową.
Podwyżka cen makaronów, chleba i innych wyrobów piekarniczych wydaje się być nieunikniona.

ODPOWIEDZ