Relacja ze Święta Chleba, Kraków 2011

Impreza, relacje, zapowiedzi, zaproszenia
admin
Site Admin
Posty: 865
Rejestracja: pn mar 29, 2004 2:05 pm
Kontakt:

Relacja ze Święta Chleba, Kraków 2011

Post autor: admin » pn cze 20, 2011 1:03 pm

Święto Chleba
Kraków, Plac Wolnica, 11 i 12.06.2011

Po raz ósmy, 11 i 12 czerwca, Małopolska Izba Produktów Regionalnych, Tradycyjnych i Ekologicznych przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego oraz Urzędem Miasta zaprosiło mieszkańców Krakowa i turystów na Plac Wolnica, na Święto Chleba i Półfinał VII Festiwalu Smaku. Świętu Chleba patronowali Metropolita Krakowski Arcybiskup Stanisław Dziwisz, Marszałek Województwa Małopolskiego i Prezydent Miasta Krakowa.

Święto Chleba silnie wrosło w kalendarz imprez kulturalnych Krakowa i krakowskiego Kazimierza, gromadząc rokrocznie na Placu Wolnica rzesze krakowian i turystów. Tegoroczne Święto, prowadzone już zwyczajowo przez znanych krakowskich redaktorów, miłośników Krakowa i jego historii, Mieczysława Czumę i Leszka Mazana, było świętem szczególnym dla krakowskich piekarzy, gdyż w jesieni 2010 roku Komisja Europejska zarejestrowała w Brukseli, jako Chronione Oznaczenie Geograficzne Obwarzanek Krakowski, a wiosną 2011 roku, kolejny wyrób z Małopolski - produkowany w Krakowie Chleb Prądnicki. Święto było wyrazem dumy i radości wynikającej z tych wydarzeń. Kraków jest jedynym miastem w Europie, które może poszczycić się rejestracją dwóch produktów regionalnych w branży piekarskiej. Co więcej Chleb Prądnicki po wielu latach nieobecności wrócił na półki krakowskich piekarń i po odtworzeniu został zaprezentowany pierwszy raz, właśnie na Pierwszym Święcie Chleba w 2004 roku.

Święto Chleba to święto rodzinne. Dorośli mogli przypomnieć sobie smaki i zapachy dzieciństwa. Dzieci, zgromadzone w polowej piekarni, przy chlebowym piecu obserwowały jak powstaje Chleb Prądnicki i jak wytwarza się Obwarzanki. Mistrz piekarski Antoni Madej, którego dziełem jest odtworzenie Chleba Prądnickiego, dzielił się wiedzą na temat tego chleba, jego historii i tajników wypieku. Z kolei mistrzowie z piekarni Grzegorza Czaji pokazali jaką drogę musi pokonać ciasto, aby stać się Krakowskim Obwarzankiem. Po pokazach dzieci, ubrane w zabezpieczające fartuszki i czapeczki, uczestniczyły w konkursie z nagrodami na wypiek obwarzanków i figurek z ciasta. Każdego dnia najlepsze prace dzieci zostały nagrodzone dyplomami i nagrodami ufundowanymi przez sponsorów Święta Chleba.

Jak co roku odwiedzający zdecydowali w plebiscycie publiczności, który z prezentowanych chlebów jest najsmaczniejszy. Tym razem wygrał Chleb Firmowy z rodzinnej piekarni Pani Zofii Rydzyk, z Kwaśniowa Górnego.

Równocześnie, ze Świętem Chleba odbywały się krakowskie półfinały VII Małopolskiego Festiwalu Smaku. Jury pod wodzą znamienitego krakowskiego kucharza Zbigniewa Kurleto oceniło zgłoszone do konkursu wyroby małopolskich producentów i kół gospodyń wiejskich. Lata ubiegłe pokazały, że tradycja zestawiona ze współczesną inwencją daje wspaniałe rezultaty. W tym roku było tak samo.

Dodatkową atrakcją Święta Chleba były występy Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z pokazem musztry paradnej, Orkiestry Straussowskiej „Obligato”, Zespołu Ludowego z Sułkowic z Lajkonikiem, zespołu Los Animales z pokazami salsy kubańskiej.
Święto nie mogło by się odbyć w takim kształcie gdyby nie sponsorzy: Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. oraz firmy - Polskie Młyny, ecoTrade, Komplet, Zeelandia, Bacaldrin, Damon, BMSG, Irex i Drukarnia Kraków

Do organizatorów dotarły liczne podziękowania i wyrazy uznania, za podjęty trud organizacyjny. Wielu z odwiedzających i większość wystawców już w tym roku deklarowało chęć udziału w kolejnym Święcie Chleba w przyszłym roku.


<div id="kolekcjazdjec">

<a href="http://opp.pl/gfx/forum/swieto_chleba/2011/big/01.jpg" rel="lightbox(a)"><img src="http://opp.pl/gfx/forum/swieto_chleba/2011/01.jpg" alt="" class="fotoborder"></a> <a href="http://opp.pl/gfx/forum/swieto_chleba/2011/big/02.jpg" rel="lightbox(a)"><img src="http://opp.pl/gfx/forum/swieto_chleba/2011/02.jpg" alt="" class="fotoborder"></a> <a href="http://opp.pl/gfx/forum/swieto_chleba/2011/big/03.jpg" rel="lightbox(a)"><img src="http://opp.pl/gfx/forum/swieto_chleba/2011/03.jpg" alt="" class="fotoborder"></a> <a href="http://opp.pl/gfx/forum/swieto_chleba/2011/big/04.jpg" rel="lightbox(a)"><img src="http://opp.pl/gfx/forum/swieto_chleba/2011/04.jpg" alt="" class="fotoborder"></a> <a href="http://opp.pl/gfx/forum/swieto_chleba/2011/big/05.jpg" rel="lightbox(a)"><img src="http://opp.pl/gfx/forum/swieto_chleba/2011/05.jpg" alt="" class="fotoborder"></a> <a href="http://opp.pl/gfx/forum/swieto_chleba/2011/big/06.jpg" rel="lightbox(a)"><img src="http://opp.pl/gfx/forum/swieto_chleba/2011/06.jpg" alt="" class="fotoborder"></a> <a href="http://opp.pl/gfx/forum/swieto_chleba/2011/big/07.jpg" rel="lightbox(a)"><img src="http://opp.pl/gfx/forum/swieto_chleba/2011/07.jpg" alt="" class="fotoborder"></a> <a href="http://opp.pl/gfx/forum/swieto_chleba/2011/big/08.jpg" rel="lightbox(a)"><img src="http://opp.pl/gfx/forum/swieto_chleba/2011/08.jpg" alt="" class="fotoborder"></a>

</div>

ODPOWIEDZ