Coraz trudniejsza sytuacja małych piekarni

Media, prasa, wydarzenia, newsy
admin
Site Admin
Posty: 865
Rejestracja: pn mar 29, 2004 2:05 pm
Kontakt:

Coraz trudniejsza sytuacja małych piekarni

Post autor: admin » pn sie 22, 2011 10:38 am

Sobotnia Gazeta Wyborcza opublikowała artykuł wieszczący upadek małych piekarni. Powodem tego niepokojącego trendu ma być duża konkurencja na tym rynku; drożejące zboża oraz modne bezchlebowe diety.

Gorącą atmosferę w branży podgrzewają dodatkowo politycy używając ceny chleba do swoich między partyjnych rozgrywek.
Cytowany przez Gazetę Wyborczą piekarz mówi: - Pieczywo zawsze służy jako przykład wzrostu cen. Cena chleba jest zawsze polityczna. Najlepiej, żeby chleb był za darmo.
Inny dodaje: - Politycy mówią, że chleb jest drogi, a w kraju jest drożyzna. Niech wpierw zajrzą do jakiejś piekarni u siebie w mieście. Nie wiedzą, o czym mówią.
Piekarze przekonują, że cena pieczywa i tak jest stosunkowo niska w porównaniu do ciągle drożejących surowców służących do jego wypieku. W ostatnim roku zdrożały one o 10-70 %.

Spadające ciągle spożycie pieczywa (w 1999r jedna osoba spożywała 80kg pieczywa rocznie, teraz spożywa 54kg) doprowadziło do upadku wiele małych piekarni lub zmusiła je do ograniczenia produkcji i zmniejszenia zatrudnienia.
Jak pisze Gazeta Wyborcza: "Jeszcze kilka lat temu piekarnie pracowały na dwie zmiany. Teraz tylko po pięć-dziesięć godzin dziennie. Robią 30 proc. tego, co by mogły. A większość piekarzy zwyczajnie zbiedniała. Jak ktoś cztery, pięć lat temu zatrudniał 20-30 osób, produkował kilka tysięcy bochenków chleba dziennie, tak teraz produkuje kilkaset bochenków i nie zatrudnia nikogo poza najbliższą rodziną."
Specjaliści z branży podają wiele przyczyn tego zjawiska. Oprócz konkurencji zwłaszcza dużych piekarni przemysłowych i wysokich cen surowców do wypieku pieczywa, wymieniają oni między innymi:
- emigrację robotników, którzy według statystyk spożywają najwięcej pieczywa;
- starzejące się społeczeństwo, które spożywa mniej pieczywa niż ludzie młodzi;
- popularne teraz bezchlebowe diety.

ODPOWIEDZ