Pan Josep Borrell Fontelles - Gratulujemy wyboru!

Produkt regionalny, obwarzanek, środki unijne, prawo unijne
admin
Site Admin
Posty: 865
Rejestracja: pn mar 29, 2004 2:05 pm
Kontakt:

Pan Josep Borrell Fontelles - Gratulujemy wyboru!

Post autor: admin » pn lip 26, 2004 11:24 am

<h3>Pan Josep Borrell Fontelles
Gratulujemy!wyboru na Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego</h3>

<h5><img src="http://www.opp.pl/gfx/forum/josep_borrell_fontelles.jpg" width="150" height="220" alt="" border="0" align="right" hspace=15 vspace=10>Josep Borrell Fontelles</h5> urodził się 24 kwietnia 1947 r. w małej wiosce położonej w Pirenejach Katalońskich. W wieku dziesięciu lat opuścił szkołę podstawową i uczył się sam aż do matury, pracując jednocześnie w rodzinnej piekarni do ukończenia szesnastu lat. Rozwiedziony, dwoje dzieci.

<h5>Studia wyższe i doświadczenie akademickie</h5>
<ul>
<li>Inżynier aeronautyki, Universidad Politécnica, Madryt.
<li>Doktor nauk ekonomicznych, Universidad Complutense, Madryt.
<li>Master gospodarki energią, Institut français du Pétrole, Paryż.
<li>Master matematyki stosowanej, University of Stanford (Kalifornia).
<li>profesor uniwersytetu w dziedzinie analizy ekonomicznej na Wydziale Nauk Ekonomicznych, Universidad Complutense, Madryt.
<li>Języki obce: hiszpański, francuski, angielski, kataloński.
</ul>

<h5>Doświadczenie zawodowe i polityczne</h5>

W latach 1972-1981 pracuje jako inżynier w Compańía Espańola de Petróleos (Hiszpańskie Zakłady Naftowe) i zostaje wybrany na przedstawiciela załogi w ramach związków zawodowych.
<ul>
<li>1979. - wybrany radnym w pierwszych demokratycznych wyborach lokalnych w Hiszpanii.
<li>1979-1982 .- Szef Finansów w Rządzie Regionalnym Madrytu.
<li>1982-1984.- Sekretarz Generalny ds. Budżetu w pierwszym rządzie F. Gonzaleza.
<li>1984-1991.- Sekretarz Stanu ds. Finansów
<li>1991-1996.- Minister Robót Publicznych, Transportu i Ochrony Środowiska (dwukrotnie)
<li>1986-2004.- Deputowany do Kongresu Deputowanych z okręgu Barcelony
<li>1999-2004.- Przewodniczący Parlamentarnej Komisji do Spraw Europejskich.
<li>2002-2003.- Członek Konwentu Europejskiego.
</ul>
Po powrocie z USA w 1974 r wstąpił do Partii Socjalistycznej (PSOE). Sprawował w niej następujące funkcje wewnątrzpartyjne:
<ul>
<li>1992-2004.- Członek Krajowej Egzekutywy Partit dels Socialistes de Catalunya (Socjalistycznej Partii Katalonii)
<li>1997-2000.- Członek Federalnej Egzekutywy PSOE.
<li>W 1998 r. zwyciężył w prawyborach PSOE na kandydata na stanowisko premiera Rządu.
</ul>

<h5>Doświadczenie w dziedzinie spraw europejskich</h5>
<ul>
<li>Przez cały czas trwania kariery politycznej Josep Borell aktywnie włączał się w proces integracji Unii Europejskiej i jej instytucji:
<li>Negocjował i zarządzał wykorzystaniem funduszy strukturalnych i spójności, początkowo jako Sekretarz Stanu ds. Finansów, a następnie jako Minister Robót Publicznych.
<li>Podczas trwania hiszpańskiej prezydencji w 1989 r. przewodniczył Radom Budżetowym, a podczas hiszpańskiej prezydencji w 1995 r. przewodniczył Radom Transportu, Telekomunikacji i Ochrony Środowiska.
<li>Reprezentował Rząd hiszpański w Radach Ministrów UE: Budżetu, Transportu, Telekomunikacji i Ochrony Środowiska przez 10 lat - od wejścia Hiszpanii do UE w 1986 r. aż do opuszczenia rządu przez Partię Socjalistyczną w 1996 r.
<li>Stawał przed właściwymi komisjami PE jako Minister Robót Publicznych, Transportu i Ochrony Środowiska podczas hiszpańskiej prezydencji Unii w 1995 r.
<li>Był Przewodniczącym Wspólnej Komisji Kongresu i Senatu do Spraw Europejskich od października 1999 r. do stycznia 2004 r.
<li>Stał na czele delegacji Parlamentu Hiszpanii uczestniczącej w posiedzeniach COSAC (Konferencja Komisji do Spraw Europejskich) w tym samym okresie i przewodniczył COSAC podczas hiszpańskiej prezydencji w 2000 r.
<li>Członek Konwentu, przedstawiciel Parlamentu Hiszpańskiego, aktywnie uczestniczący w grupach roboczych w zakresie rządów gospodarczych, Europy socjalnej, polityki zewnętrznej, obrony oraz w kole refleksji nad procedurą budżetową.
<li>Opublikował ponad 100 artykułów na tematy europejskie, wygłaszał odczyty i prowadził seminaria doktorskie o polityce europejskiej; w ostatnim czasie wydał książkę o swoich doświadczeniach w Konwencie.
</ul>

<P>W ostatnich wyborach europejskich zajmował pierwsze miejsce na liście Partii Socjalistycznej, która otrzymała 43% głosów i wprowadziła do PE 25 posłów. Wynik ten jest najlepszym wynikiem socjalistów z uzyskanych we wszystkich wyborach europejskich, które odbyły się w Hiszpanii i jest praktycznie identyczny jak w ostatnich wyborach parlamentarnych.
<P>Obecnie Josep Borrell przewodniczy Hiszpańskiej Delegacji Socjalistycznej w Parlamencie Europejskim (PE).

ODPOWIEDZ