Pszenica może drożeć na początku przyszłego roku

Media, prasa, wydarzenia, newsy
admin
Site Admin
Posty: 865
Rejestracja: pn mar 29, 2004 2:05 pm
Kontakt:

Pszenica może drożeć na początku przyszłego roku

Post autor: admin » śr gru 12, 2012 9:30 pm

Ceny pszenicy na rynku światowym mogą w najbliższych tygodniach wzrosnąć. Według najnowszych prognoz Rabobanku w czwartym kwartale bieżącego roku średnia cena pszenicy na giełdzie w Chicago wyniesie 870 centów za buszel, czyli praktycznie tyle samo co w trzecim kwartale. Jednak w pierwszym kwartale 2013 r. przeciętna cena ma wynieść już 910 centów za buszel, czyli będzie o 4,6 proc. większa niż kwartał wcześniej - informuje Bank BGŻ.

Oczekuje się, że wsparciem dla ceny pszenicy będą w tym okresie wysokie ceny kukurydzy w Stanach Zjednoczonych. Duże zapotrzebowanie na zboża paszowe, które nie będzie mogło zostać zaspokojone przez wykorzystanie kukurydzy, spowoduje presję na ceny pszenicy.

Napięta sytuacja na rynku unijnym spowoduje, że utrzyma się przewaga cen na giełdzie w Paryżu nad cenami w Chicago. Wg autorów raportu ceny muszą utrzymać się na wysokim poziomie, aby popyt na zboża dziś kierowany w kierunku krajów UE, przesunął się na pszenicę z innych regionów. Będzie to konieczne ponieważ bilans popytu i podaży w UE jest wyjątkowo napięty - relacja zapasów do zużycia na koniec sezonu może osiągnąć wartość zaledwie 5,6 proc.

Źródło: http://www.portalspozywczy.pl

ODPOWIEDZ