Zbiory zbóż niższe o 6-8 proc

Media, prasa, wydarzenia, newsy
admin
Site Admin
Posty: 865
Rejestracja: pn mar 29, 2004 2:05 pm
Kontakt:

Zbiory zbóż niższe o 6-8 proc

Post autor: admin » śr paź 02, 2013 2:18 pm

Podczas seminarium w Instytucie Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Radzikowie i Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych zaprezentowano aktualny stan upraw zbóż. Tadeusz Szymańczak ocenił, że wiosenne obserwacje nie napawają optymizmem. Jak ze zbiorami. Oceniane są one 24,5-25,5 mln ton, czyli notowany jest spadek o 6 do 8 proc.

W niektórych rejonach kraju mogą występować odchyłki od jakości tych zbóż. Dobra współpraca nauki z praktyką jest w stanie pomóc rolnikom w ich codziennej pracy, trzeba szanować naukę i wdrażać ją do praktyki - mówił Szymańczak.

- W minionych latach podejmowaliśmy wiele działań na rzecz rolników i interwencji u władz państwowych, samorządowych, organizacji gospodarczych i firm pracujących na rzecz rolnictwa. Domagaliśmy się stabilizacji na rynku zbóż - Stanisław Kacperczyk, prezes Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych.

Zwrócił uwagę na problemy z zagospodarowaniem zbóż w sytuacji nadprodukcji, jak również na niską cenę skupu interwencyjnego niespełniającej swojej funkcji. Odnosząc się do aktualnej sytuacji w rolnictwie nadmienił, że długa zima spowodowała opóźnienia prac związanych z nawożeniem i zabiegami ochrony roślin. Opóźnione były siewy zbóż i kukurydzy, nadmierne opady deszczu powodowały i powodują liczne wymoknięcia i opóźnienia w pracach polowych. Zboża jare narażone na nadmiar opadów nie gwarantują zadawalających plonów. Obserwujemy olbrzymią presję chorób grzybowych i szkodników, a co się z tym wiąże wyższe koszty ich zwalczania. Wielu rolnikom nie udało się wykonać wszystkich zabiegów związanych z ochroną, co może powodować, że będą niższe plony. Prezes Kacperczyk dodał również, że przyszłością naszego rolnictwa są młodzi dobrze przygotowani następcy. Dlatego też Związek rozpoczął program wymiany młodych rolników z Polski i stanu Teksas w USA w ramach sześciotygodniowych staży. Celem wymiany jest poszerzenie wiedzy i zdobywanie doświadczeń.

Dyrektor Biura Analiz i Programowania Agencji Rynku Rolnego - Marzena Trajer, przedstawiła aktualne dane na temat rynku zbóż w Polsce. - W naszym kraju uprawia się ponad 6 milionów hektarów zbóż określanych, jako podstawowe (pszenica, żyto, pszenżyto, jęczmień, owies). Ponad 1/3 w strukturze zasiewów to pszenica. Polskie zboże charakteryzują się dobrą, jakością, wysoką przydatnością technologiczną pod względem przemiałowym i wypiekowym. Spełniają także wymagania dotyczące bezpieczeństwa zdrowotnego, przez co są poszukiwane przez zagranicznych odbiorców - mówiła.

Kolejnymi prelegentami w panelu tematycznym poświęconym ocenie bieżącej sytuacji na rynku zbóż byli: prof. Jerzy Grabiński i mgr inż. Tadeusz Szymańczak. Prof. Grabiński opowiedział o swojej aktywności na arenie europejskiej i o działaniach Copa Cogeca. - Co najmniej dwa razy do roku jestem w Brukseli, uczestnicząc najpierw w obradach grupy roboczej, a następnie w spotkaniach z przedstawicielami Komisji Europejskiej. Aby skutecznie rozwiązywać problemy na rynku zbóż nie wolno posługiwać się hasłami. Należy stale dyskutować z instytucjami z krajów Wspólnoty i wspólnie dochodzić do odpowiednich rozwiązań - mówił.

CZYTAJ CAŁOŚĆ NA stronie -> farmer.pl

ODPOWIEDZ