Kto po Radomiu zakaże handlu w święta?

Jak z nimi walczyć ? Jak zmniejszyć ich udziały w rynku? Co powodują?
admin
Site Admin
Posty: 865
Rejestracja: pn mar 29, 2004 2:05 pm
Kontakt:

Kto po Radomiu zakaże handlu w święta?

Post autor: admin » śr sie 11, 2004 9:08 am

Niedzielne zakupy przejdą do historii? Po Radomiu, który jako pierwsze polskie miasto, zakazał handlu w niedziele i święta przymierzają się do tego Gdańsk, Lublin, Białystok, Częstochowa...

Od najbliższej niedzieli wszystkie radomskie sklepy, bez względu na powierzchnię, mogą być otwarte jedynie od 11 do 14. Wprowadzone przez radnych ograniczenie już wywołało protesty właścicieli zarówno dużych, jak i małych sklepów.

Zakazy w kolejnych miastach mogą być tylko kwestią czasu. Domagają się ich zwłaszcza działacze Ligi Polskich Rodzin i "Solidarności", twierdząc, że niedziela jest dla rodziny, a zakaz pomoże małym sklepom konkurować z wielkimi sieciami, którym z kolei zarzucają nagminne łamanie praw pracowników.

Najszybciej, bo już 26 sierpnia, przygotowany przez LPR projekt zakazu handlu trafi na sesję rady Gdańska. Tydzień później podobnym projektem przygotowanym przez lokalną "Solidarność" i jedną z parafii zajmą się radni Częstochowy. Zakłada on, że w niedziele i święta handlować mogą tylko małe sklepy o powierzchni do 200 m.kw., i to tylko w godzinach od 10 do 14. Zdaniem częstochowskiego SLD przeszło dwie trzecie mieszkańców sprzeciwia się temu zakazowi.

Teresa Randak, wicewojewoda śląski, już zapowiedziała, że uchwała w takim kształcie łamie konstytucyjną zasadę równość podmiotów gospodarczych i - jeżeli przejdzie w radzie - to ona ją uchyli. Właśnie z tego powodu wojewoda łódzki unieważnił na początku lipca pierwszy w Polsce zakaz handlu w niedzielę uchwalony przez radnych Zgierza.

Autorzy projektu częstochowskiego zastanawiają się więc nad jego zmianą.

- Nie ukrywam, że poprosiłem kolegów z Radomia, by przysłali nam swoją uchwałę wraz z uzasadnieniem - mówi Zdzisław Ludwin (Unia Laikatu Katolickiego), wiceprezydent Częstochowy odpowiedzialny za handel. - Nikt nam nie zabroni wzorować się na skutecznych rozwiązaniach.

Wzorowany na radomskim projekt ma też trafić pod koniec sierpnia na obrady rady Białegostoku.

We wrześniu zakaz będzie głosowany w Lublinie. Radni LPR, którzy chcieli zakazać handlu sklepom o pow. powyżej 300 m.kw. dziś mówią o dodatkowych konsultacjach z prawnikami i ewentualnej zmianie projektu.

Działacze LPR z Krakowa, gdzie zakaz nie przeszedł zapowiadają złożyć wniosek o przeprowadzenie referendum w tej sprawie. Dalszą walkę deklarują też związani z "Solidarnością" radni Łodzi, którym w połowie lipca nie udało się przegłosować ograniczenia handlu.

Regionalne struktury "S" złożyły lub zamierzają złożyć wnioski o zakazanie handlu w niedzielę, m.in. w Zielonej Górze, Katowicach, Szczecinie, Poznaniu, Elblągu i Olsztynie. Zobowiązała je do tego w połowie czerwca Komisja Krajowa "Solidarności".

źródło: Gazeta Wyborcza

ODPOWIEDZ