Wigilia Piekarzy w Poznaniu

Media, prasa, wydarzenia, newsy
admin
Site Admin
Posty: 865
Rejestracja: pn mar 29, 2004 2:05 pm
Kontakt:

Wigilia Piekarzy w Poznaniu

Post autor: admin » śr gru 16, 2015 3:30 pm

W dniu 3 grudnia br. do Poznania przyjechali piekarze niemal z całej Polski, zrzeszeni w Stowarzyszeniu Rzemieślników Piekarstwa RP. Powód? Spotkanie opłatkowe, które jak żadne łączy branżę w jedną wielką rodzinę.

Co roku właściciele piekarni spotykają się na początku grudnia, by podzielić się opłatkiem oraz złożyć sobie życzenia świąteczne i noworoczne. Spotkanie opłatkowe to też czas refleksji nad wartością piekarstwa i koniecznością działania poprzez organizacje branżowe. W tym roku, w Poznaniu, przypomniał o tym ks. biskup Zdzisław Fortuniak.

W swoim wystąpieniu biskup poznański wyraził głęboki szacunek dla pracy piekarza, podkreślając szczególną rolę piekarstwa w społeczeństwie. W odniesieniu do rzemiosła, reprezentowanego przez mikro, małe i średnie firmy, jego ekscelencja zwrócił uwagę na konieczność wspólnego działania, zwłaszcza w czasach ciągłych zmian i rosnącej konkurencji. – Dlatego dobrze, że jesteście razem w cechach, Stowarzyszeniu, bo wtedy macie szansę być słyszalni. (...) Jeżeli Wy będziecie mogli spokojnie pracować, spokojnie realizować sprawy zawodowe, wtedy ludzie będą mogli spokojniej myśleć o chlebie. Z tymi myślami i najlepszymi życzeniami pragniemy połamać się dzisiaj opłatkiem, który jest chlebem. Niech więc Pan Bóg pobłogosławi Waszej pracy, Waszemu trudowi. Żebyście mieli też i satysfakcję, i radość z tego, co stworzycie, przygotowując dla człowieka to, co najistotniejsze i niezbędne do życia – zakończył biskup Fortuniak.

Po jego słowach w sali rozbrzmiała dobrze znana kolęda "Wśród nocnej ciszy", zaśpiewana wspólnie przez piekarzy i cukierników z Wielkopolski, Pomorza, Mazowsza, Śląska i Lubelszczyzny oraz przedstawicieli współpracujących firm i instytucji. Następnie ks. Tadeusz Magas odczytał fragment Ewangelii św. Łukasza - Narodzenie Jezusa i zaprosił wszystkich do dzielenia się opłatkiem.

Dalsza część spotkania upłynęła przy rozmowach, którym towarzyszył obiad złożony z pysznych wigilijnych potraw.
Czas podziękowań

Spotkanie opłatkowe, organizowane przez Stowarzyszenie Rzemieślników Piekarstwa, to dobry moment, by podziękować firmom współpracującym, instytucjom oraz osobom, które w tym roku były szczególnie pomocne w organizacji przedsięwzięć Stowarzyszenia.

Wśród nich należy wymienić: Międzynarodowe Targi Poznańskie, Burmistrza m. Jawora Emiliana Berę, prezydenta m. Poznania Jacka Jaśkowiaka, dyrekcję Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego im. J.J. Śniadeckich w Poznaniu. W tym roku podziękowania otrzymały firmy: Puratos, ZT Kruszwica, Lesaffre, Komplet, Zeelandia, Marcin Kopeć Młyn Markowice, Młyny Szczepanki, Wachtel oraz MASZ Gliwice.

Prezes Stanisław Butka podziękował również piekarzom z Lubelszczyzny, odpowiedzialnym za Forum Piekarskie podczas targów BAKEPOL: Barbarze Krzyszczak, Tadeuszowi Pęziołowi, Witoldowi Greli. Ponadto prezes SRP uhonorował Lecha Jędrykę (byłego wiceprezesa SRP) za długoletnią działalność w ramach Stowarzyszenia.

Organizatorami Wigilii Piekarzy w Poznaniu były Stowarzyszenie Rzemieślników Piekarstwa RP oraz Międzynarodowe Targi Poznańskie.

Źródło: http://mistrzbranzy.pl/artykuly/pokaz/strona/3/id/2972

ODPOWIEDZ