W Krakowie nie będzie nowych hipermarketów?

Jak z nimi walczyć ? Jak zmniejszyć ich udziały w rynku? Co powodują?
admin
Site Admin
Posty: 865
Rejestracja: pn mar 29, 2004 2:05 pm
Kontakt:

W Krakowie nie będzie nowych hipermarketów?

Post autor: admin » wt wrz 07, 2004 10:08 am

Nie wolno budować hipermarketów, gdy nie ma planu zagospodarowania przestrzennego - informuje Ministerstwo Infrastruktury. Dla Krakowa oznacza to wstrzymanie procedur dotyczących sklepów wielkopowierzchniowych, bo zaledwie 4 proc. miasta jest pokryte planami.

Niepozostawiającą wątpliwości interpretację przepisów ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym przedstawił wiceminister infrastruktury Andrzej Bratkowski w piśmie do marszałka Sejmu. Minister, odpowiadając na interpelację posła Józefa Krzyworzeki (PO), stwierdził, że wystawienie hipermarketu jest możliwe tylko na podstawie zapisów planu zagospodarowania przestrzennego, a nie poprzez uzyskanie warunków zabudowy.

A planów nie ma

Problem w tym, że Kraków niemal nie posiada planów zagospodarowania. Co w tej sytuacji? Należy uchwalić plan, a ten obowiązek wynika z ustawy - wskazuje minister Bratkowski. I dodaje: Jeżeli istnieje plan, ale nie zawiera możliwości lokalizacji hipermarketów, to należy go zmienić. Co więcej, miejsc takich nie wskazano też w przyjętym dla Krakowa studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Minister i tę sytuację wyjaśnia: "Jeżeli w studium nie zostały wyznaczone obszary lokalizacji wielkopowierzchniowych obiektów handlowych, a gmina, sporządzając plan, będzie chciała te obszary określić, to zgodnie z przepisami ustawy powinna zacząć od zmiany studium i wprowadzenia do niego tych obszarów, a następnie uchwalić plan miejscowy albo jego zmianę".

Pismo z ministerialną interpretacją trafiło już do wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego Janusza Żbika, a ten rozesłał je do prezydentów i starostów Małopolski. - Wytyczne ministra są dla mnie wiążące, a na mnie ciąży obowiązek nadzoru nad administracją architektoniczno-budowlaną na naszym terenie - tłumaczy. W piśmie zwraca się o ścisłe stosowanie wykładni ministra Barcikowskiego przy wydawaniu pozwoleń. - Dla mnie sprawa jest jasna: jeżeli nie ma planu, nie ma podstaw do przyjęcia wniosku w sprawie hipermarketu - oznajmia Janusz Żbik.

Zgadza się z nim radny Kajetan d'Obyrn (PO), szef komisji planowania przestrzennego Rady Miasta Krakowa. - Istnieje obowiązek sporządzania planu dla hipermarketów. W praktyce oznacza to, że należy wstrzymać wszystkie procedury dotyczące takich inwestycji - oświadcza d'Obyrn.

Zdanie miasta

Jak poinformował szef wydziału architektury magistratu Jerzy Muzyk, w krakowskim urzędzie toczy się sześć postępowań o ustalenie warunków zabudowy dla hipermarketów. - Przeprowadziliśmy wnikliwą analizę prawną zapisów ustawy. Badaliśmy, co jest w niej zapisane, a nie intencje resortu infrastruktury. Moim zdaniem minister myli się w swojej interpretacji - powiedział Muzyk podczas wczorajszego posiedzenia komisji planowania. Nie chciał powiedzieć, czy wydział architektury wstrzyma toczące się postępowania, obiecując odpowiedź na następnym posiedzeniu komisji.

- Jeżeli pogląd ministra da się zastosować do wstrzymania procedury, to z niego skorzystamy. Przypominam tylko, że pismo wiceministra nie jest źródłem prawa w Polsce - zaznaczył wiceprezydent Krakowa Kazimierz Bujakowski.

- Jeżeli wstrzymamy postępowania, a okaże się to błędem, poniesiemy tego konsekwencje. Na rzecz sieci hipermarketów działają najlepsze kancelarie prawne - wtrącił dyrektor Muzyk.

- To niech im pan pozwoli się wykazać - rzuciła radna Barbara Bubula (PiS). Jej zdaniem miasto zyskuje argument zgodny z poglądami większości rady i nie chce z niego skorzystać. - Nie rozumiem takiej podstawy. Zamiast skorzystać z ministerialnej interpretacji, urząd tworzy własną filozofię, i to jak najbardziej zgodną z interesami wielkich sieci - oznajmiła Bubula.


Czego może nie być?

* ul. Kapelanka - centrum handlowo-usługowe

* al. Pokoju - rozbudowa M1

* ul. Powstańców Wielkopolskich, w sąsiedztwie Tandety - hala wznoszona przez handlarzy

* ul. Armii Krajowej/Radzikowskiego, w miejscu motelu Krak - starają się o to miejsce m.in. Tesco i Casino

źródło: Gazeta Wyborcza

ODPOWIEDZ