Wojewoda mazowiecki zaskarżył zakaz handlu w niedziele

Jak z nimi walczyć ? Jak zmniejszyć ich udziały w rynku? Co powodują?
admin
Site Admin
Posty: 865
Rejestracja: pn mar 29, 2004 2:05 pm
Kontakt:

Wojewoda mazowiecki zaskarżył zakaz handlu w niedziele

Post autor: admin » czw wrz 09, 2004 8:52 am

Ograniczenie handlu w niedziele i święta może naruszać kilka konstytucyjnych zasad - uznał wojewoda mazowiecki i zaskarżył wczoraj do sądu administracyjnego uchwałę radomskiego samorządu.

Wojewoda Leszek Mizieliński wypowiadał się na temat radomskiej uchwały już 9 sierpnia. Wówczas stwierdził, że radni podjęli ją zgodnie z procedurą i na podstawie właściwych przepisów. Ponieważ miał jednak wątpliwości czy zakaz handlu w niedzielę i święta poza godzinami 11-14 jest zgodny z konstytucją dał sobie jeszcze 30 dni na ocenę. Wczoraj złożył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę żądając uchylenia uchwały jako niezgodnej z prawem.

Radomski Leclerc, który nie przestrzega zakazu i otwiera się w każdą niedzielę (szefostwo dostało już mandat 500 zł i wniosek do sądu o ukaranie grzywną), także zapowiada zaskarżenie uchwały do WSA.

Klub radnych SLD nie chce czekać na decyzję sądu (w warszawskim WSA czeka się na rozprawę ok. 14 miesięcy) i zapowiada, że na poniedziałkowej sesji wniesie o uchylenia zakazu. - Uchwała przyniosła więcej szkody niż pożytku - tłumaczy szef klubu SLD Bohdan Karaś.

W poniedziałek radni będą mieli także do rozpatrzenia pięć wniosków właścicieli radomskich sklepów, domagających się uchylenia radomskiej uchwały.

Wczoraj pojawiła się też nowa propozycja - wiceprzewodniczącej rady Jolanty Korpetty-Zych z PO, by zawiesić wykonanie uchwały na czas rozstrzygnięcia przez WSA. SLD byłoby skłonne ją poprzeć. Jednak prawniczka rady Anna Gront mówi, że o takiej formie nie słyszała. - Według mnie wstrzymać wykonanie uchwały może tylko sąd - dodaje Gront.

Korpetta-Zych podobnie jak dwóch innych radnych z PO była za zakazem. Teraz myśli inaczej. - Dostaję telefony od płaczących kobiet. Jedna powiedziała mi, że co z tego, że będzie miała wolną niedzielę, skoro w pozostałe dni też będzie siedziała w domu i będzie jej smutno. Zamierzam przeprosić wszystkie te panie, którym zrobiłam krzywdę - tłumaczy wiceprzewodnicząca.

Co budzi wątpliwości wojewody?

• Z konstytucji wynika, że ograniczyć wolność prowadzenia działalności gospodarczej można tylko ustawą, a nie uchwałą. I w dodatku ze względu na ważny interes społeczny, a - zdaniem wojewody - „żadne tego typu okoliczności nie mają tu miejsca”.

• Zdaniem wojewody radni nierówno potraktowali podmioty, bo uchwała nie dotyczy np. gastronomii. Wyłączono też z zakazu stacje paliw, które prowadzą sklepy. Zakaz nie dotyczy także aptek, ale te, które mieszczą się w centrach handlowych, mogą i tak być czynne tylko przez trzy godziny.

źródło: Gazeta Wyborcza

ODPOWIEDZ