Pomylili obwarzanka z bajglem

Media, prasa, wydarzenia, newsy
admin
Site Admin
Kontakt:

Pomylili obwarzanka z bajglem

Post autor: admin » śr lut 14, 2007 12:38 pm

W poniedziałek opisaliśmy starania piekarzy o rejestrację obwarzanka jako polskiego produktu regionalnego w Unii Europejskiej. Naszym śladem poszedł "Dziennik". Tyle że pomylił wypieki - krakowski obwarzanek nazwał bajglem.

"Bajgle ruszą na podbój Unii" - taki tytuł nosi wczorajsza publikacja "Dziennika". Obok zamieszczono komentarz krakowskiego eurodeputowanego Bogusława Sonika, który według gazety miał powiedzieć: "Zrobię bajglom reklamę w UE."

Artykuł wywołał poruszenie wśród krakowskich piekarzy.

- Przecież my dokładnie w naszym wniosku napisaliśmy, że chcemy zarejestrować obwarzanek krakowski, którego tradycja wyrabiania na naszych ziemiach sięga XIV wieku. Bajgiel to zupełnie inny wypiek, mający swe korzenie w tradycji żydowskiej. Taka publikacja bardzo może zaszkodzić naszym staraniom, bo natychmiast mogą je zakwestionować piekarze z innych krajów - irytował się wczoraj Kazimierz Czekaj, inicjator rejestracji obwarzanka w Unii Europejskiej. - Może dziennikarza wprowadził w błąd europoseł Bogusław Sonik?

Zadzwoniliśmy do Strasburga.

- Ja miałem powiedzieć "zrobię bajglom reklamę w UE"?! - Bogusław Sonik był równie zdziwiony. - Nie mam nic przeciwko bajglom, ale dobrze wiem, że krakowscy piekarze zabiegają o rejestrację obwarzanka. Nawet dokładnie tłumaczyłem dziennikarzowi różnicę między obydwoma wypiekami. Widać redaktorowi wszystko się pomyliło. Ja jednak pozostaję przy swoim i będę reklamował obwarzanka z Krakowa.

źródło: Gazeta Wyborcza

ODPOWIEDZ