Posłowie PiS zakażą handlować w święta

Jak z nimi walczyć ? Jak zmniejszyć ich udziały w rynku? Co powodują?
admin
Site Admin
Posty: 865
Rejestracja: pn mar 29, 2004 2:05 pm
Kontakt:

Posłowie PiS zakażą handlować w święta

Post autor: admin » czw mar 22, 2007 6:32 pm

Posłowie PiS wytypowali 12 świąt państwowych i kościelnych, które obejmie ustawowy zakaz handlu. Ustawę poprze Samoobrona i LPR

Już wkrótce politycy zabronią sprzedawcom otwierania sklepów w wybrane uroczystości państwowe i kościelne. Zakaz będzie dotyczył nie tylko wielkich supermarketów, ale wszystkich sklepów, również tych małych, osiedlowych. Czynne będą mogły być jedynie stacje benzynowe, apteki, hotele oraz restauracje. Lista świąt objętych zakazem jest już gotowa. Z kalendarza zakupów wykreślą nam w sumie prawie dwa tygodnie.

- To dni, które są ważne w polskiej tradycji i kulturze. A wtedy Polacy powinni świętować, a nie kupować - twierdzi poseł Stanisław Szwed z PiS, autor projektu nowelizacji kodeksu pracy, który właśnie trafił do Sejmu.

Parlamentarzyści zajmą się tą sprawą już na początku kwietnia. Pomysł przejdzie, bo poparcie już deklaruje LPR i Samoobrona. - Poprzemy te rozwiązania, bo są w miarę dobre - mówi Waldemar Nowakowski, poseł Samoobrony. Choć jego partyjni koledzy będą się starali jeszcze przeforsować objęcie zakazem Wigilii 24 grudnia i Święto Trzech Króli (6 stycznia) lub dodatkowo wybranych niedziel. LPR będzie podsuwać zapis zakazu handlu we wszystkie niedziele. - Tych świętych dni, kiedy nie wolno sprzedawać, zwłaszcza w hipermarketach, powinno być więcej - uważa Szymon Pawłowski z LPR.

Odgórny zakaz handlu dziwi konsumentów. Ewa Minge, projektantka mody, zakupy często robi zakupy w dni świąteczne. - Nie mam czasu robić ich w inne dni. To, czy w święto pójdziemy do kościoła, do parku, czy do centrum handlowego, zależy od naszego sumienia. Politycy nie powinni nas ograniczać - mówi.

Adam Ambrozik z Konfederacji Pracodawców Polskich dodaje, że nowe przepisy znacznie ograniczają swobodę gospodarczą. - To właściciel powinien decydować, kiedy otwiera sklep, a kiedy nie. Eksperci szacują, że jeśli nowe przepisy wejdą w życie, to pracę w handlu może stracić od 18 tys. do 27 tys. Polaków. Najwięcej młodych, bo to oni najczęściej podejmują dodatkową pracę w sklepach w okresie świąt.

Dr Richard Mbewe z Wyższej Szkoły Zarządzania w Gdańsku: - We Francji albo w Niemczech w święta czy niedziele duże sklepy są zamknięte, ale to tylko decyzja właścicieli. Tam po prostu chętnych na zakupy w te dni nie ma. W Polsce mamy inną kulturę. Polacy chcą robić zakupy, więc im na to pozwólmy - apeluje.

Przepis ma wejść w życie najpóźniej pod koniec maja. Pierwsze ograniczenie napotkamy wówczas w pierwszy dzień Zielonych Świątek.

Kalendarz zakazów:

*1 stycznia (Nowy Rok)

*pierwszy i drugi dzień Wielkanocy,

*1 i 3 maja (Święto Pracy, Święto Narodowe Trzeciego Maja)

*pierwszy dzień Zielonych Świątek

*Boże Ciało

*15 sierpnia (święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny)

*1 listopada (Wszystkich Świętych)

*11 listopada (Narodowe Święto Niepodległości)

*25 i 26 grudnia (Boże Narodzenie)

źródło: Gazeta Wyborcza

ODPOWIEDZ