O Świecie słow kilka

Impreza, relacje, zapowiedzi, zaproszenia
admin
Site Admin
Posty: 865
Rejestracja: pn mar 29, 2004 2:05 pm
Kontakt:

O Świecie słow kilka

Post autor: admin » śr maja 30, 2007 6:02 pm

Święto chleba jest cykliczną imprezą kulturalną, realizowaną przez Stowarzyszenie Małopolska Izba Produktów Regionalnych, Tradycyjnych i Ekologicznych dla rzemieślników piekarstwa i producentów produktów regionalnych z małopolski. Tegoroczne święto ma wymiar wyjątkowy, ponieważ jest częścią obchodów 750-lecia lokacji Miasta Krakowa i zarazem 750-lecia powstania Cechu Piekarzy. W 1257 roku król Bolesław Wstydliwy dokonał aktu lokacyjnego na mocy którego zezwolił na sprzedaż piekarzom, szewcom i masarzom w obrębie murów ówczesnego Krakowa.

Święto jest imprezą o charakterze pikniku rodzinnego połączonego z występami orkiestr, kapel regionalnych oraz folklorystycznych zespołów tanecznych, którym towarzyszy kiermasz handlowo-wystawienniczy. W kiermaszu, oprócz piekarń, uczestniczy kilkadziesiąt podmiotów gospodarczych, prezentujących swoje produkty spożywcze. Dla zwiedzających przygotowana jest polowa piekarnia, w której dzieci i młodzież mają możliwość poznania historii i kultury rzemiosła piekarskiego w formie wspólnych wypieków prowadzonych z krakowskimi mistrzami piekarstwa. Kolejną atrakcją są eksponaty z Muzeum Chleba prezentowane wraz z ich historią przez Dyrektora Muzeum - Piotra Mankiewicza. Dla producentów produktów regionalnych organizatorzy wspólnie z Urzędem Marszałkowskim przygotowali konkurs pt. Małopolski Smak w którym publiczność będzie oceniała regionalne wyroby spożywcze, w tym nowe gatunki pieczywa i wybierała najciekawsze z nich. Impreza towarzysząca jest organizowane wspólnie Cechem Rzemiosł Spożywczych w Krakowie Forum Przemysłu Piekarskiego. Forum jest miejscem, gdzie w atmosferze święta branżowego sponsorzy, organizacje branżowe oraz rzemieślnicy dyskutują nt. przyszłości branży.


Wszystkie atrakcje i imprezy towarzyszące maja na celu zwrócić uwagę mieszkańców Krakowa i turystów na Święto Chleba i wpłynąć na frekwencje wśród odwiedzających. Poprzednie trzy edycje imprezy były wydarzeniami w Krakowie nie tylko kulturalnymi, ale również turystycznymi. Dzięki temu impreza została wpisana na stałe do kalendarza imprez miasta Krakowa.

Twórcami idei Święta Chleba w Krakowie są Antoni Madej i Kazimierz Czekaj.

ODPOWIEDZ