Hipermarkety zapłacą za handel w niedzielę

Jak z nimi walczyć ? Jak zmniejszyć ich udziały w rynku? Co powodują?
admin
Site Admin
Posty: 865
Rejestracja: pn mar 29, 2004 2:05 pm
Kontakt:

Hipermarkety zapłacą za handel w niedzielę

Post autor: admin » pt lis 19, 2004 4:52 pm

Posłowie proponują, aby supermarkety handlujące w niedzielę musiały uzyskiwać zezwolenia na działalność oraz uiszczać dodatkowe opłaty. Rząd krytykuje reglamentację handlu wielkopowierzchniowego, ale nie sprzeciwia się pomysłowi opłat za działanie w dni wolne od pracy.

Posłowie PiS i Samoobrony chcą, aby podmioty zamierzające otwierać duże sklepy (powyżej 300 m.kw.) musiały uzyskiwać zezwolenia na ich utworzenie i lokalizację. Obiekty wielkopowierzchniowe (od 300 do 2 tys. m.kw.) powstawałyby tylko wtedy, gdy zgodzi się na to właściwy starosta powiatu. Na powstanie większych sklepów (powyżej 2 tys. mkw.) decyzja starosty wydana byłaby na zgodny wniosek wojewody i marszałka województwa. W obu przypadkach potrzebna byłaby zgoda odpowiedniej rady gminy.

Nie we wszystkich miejscowościach będzie jednak można tworzyć duże placówki handlowe – powierzchnia sklepu byłaby uzależniona od liczby mieszkańców. Duże sklepy musiałyby też płacić od 10 groszy do nawet 1 zł dziennie za każdy 1 m.kw. swojej powierzchni, z tym że nie mogłoby to być więcej niż 579,32 zł dziennie. Dodatkowo doszłyby do tego opłaty za handlowanie w niedziele i święta. Opłata ta byłaby uzależniona od powierzchni – nie mogłaby o­na jednak być niższa niż 200 proc. maksymalnej stawki opłaty targowej. Obecnie byłoby to więc minimum 1158,64 zł.

Projekty nie podobają się Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który uważa, że ograniczyłyby o­ne swobodę działalności gospodarczej. Także rząd stanowczo krytykuje pomysły posłów i jest przeciwny kontynuowaniu prac legislacyjnych nad ustawą. Jedynym wartym zastanowienia – zdaniem rządu – postulatem jest wprowadzenie opłat od supermarketów za handel w dni wolne od pracy.

ODPOWIEDZ