Trzyletnia pomoc wykorzystana w rok

Produkt regionalny, obwarzanek, środki unijne, prawo unijne
admin
Site Admin
Posty: 865
Rejestracja: pn mar 29, 2004 2:05 pm
Kontakt:

Trzyletnia pomoc wykorzystana w rok

Post autor: admin » pn gru 06, 2004 10:35 am

Jeszcze w tym roku może być wydana cała pula pieniędzy przeznaczona na pomoc Unii dla małych i średnich firm do 2006 roku. Bruksela przeznaczyła na ten cel 360 milionów euro, ale zainteresowanie przedsiębiorców przekroczyło wszelkie oczekiwania.

W czwartek mija pierwszy termin składania wniosków. Kolejne rundy miały być organizowane co dwa miesiące. Obecna może się jednak okazać ostatnią. - Spodziewamy się nawet 5 tysięcy wniosków. Zapewne część zostanie odrzucona. Jednak pozostałe mogą wyczerpać większość, a nawet całą pulę pieniędzy - uważa Monika Karnat-Bury z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), która zajmuje się zbieraniem podań.

Komisja Europejska chciała przeznaczyć na pomoc dla małych firm 200 mln euro więcej. - Marek Pol, ówczesny minister infrastruktury, poprosił jednak o przeznaczenie tych pieniędzy na inny fundusz, z którego mają być budowane autostrady. Bardzo żałuję, że tak się stało - przyznaje Danuta Jabłońska, dyrektor odpowiedzialna w Ministerstwie Gospodarki za wykorzystanie unijnego Funduszu Poprawy Konkurencyjności Przedsiębiorstw. Z nieoficjalnych informacji wynika, że z wykorzystaniem środków na rozwój sieci transportu idzie nam znacznie gorzej.

Na ograniczeniu środków dla polskich przedsiębiorców zależało także Komisji Europejskiej. Na Brukselę naciskały władze Niemiec, które obawiają się konkurencji polskich przedsiębiorców. Teraz zmiana podziału pomocy Unii jest wykluczona.

Ci przedsiębiorcy, którym się nie uda uzyskać wsparcia, będą musieli poczekać do 2007 roku, kiedy ruszy kolejny, siedmioletni budżet Wspólnoty. Bruksela jest gotowa sfinansować połowę kosztów inwestycji w rozwój produkcji lub inną działalność gospodarczą. Wyjątek to powiaty warszawski i poznański, gdzie wsparcie nie może przekroczyć 30 procent inwestycji, oraz krakowski, wrocławski i gdański, gdzie może wynieść maksymalnie 40 procent. Pomoc Unii może zostać przeznaczona na różne cele: od zakupu gruntów po budowę hal fabrycznych i montaż nowych linii technologicznych. Dotacje mogą sięgać nawet 1,25 mln zł, a nie powinny być mniejsze niż 10 tys. zł.

Kto wystąpił po unijną pomoc, będzie wiadomo za kilka dni. Na razie wnioski są poufne. Wiadomo już jednak, że najwięcej projektów przygotowały firmy z województw mazowieckiego, śląskiego i małopolskiego. Stanowią one blisko 40 procent wszystkich nadesłanych podań. Ministerstwo Gospodarki chce zatwierdzić pierwsze wnioski pod koniec grudnia. Ich autorzy otrzymają zwrot wyłożonych na inwestycje pieniędzy w kwietniu.

Nieco gorzej z wykorzystaniem unijnego wsparcia idzie dużym przedsiębiorstwom. One także mogą liczyć do końca 2006 roku na 360 mln euro. Choć zaplanowano już dwie tury zbierania wniosków, wnioski zatwierdzone do tej pory wyczerpują jedynie pulę pieniędzy przygotowaną przez Brukselę na ten rok. Zdaniem ekspertów dużym firmom o wiele łatwiej przygotować projekty inwestycji, to jednak przykładają się do tego mniej, bo nie jest to dla nich sprawa kluczowa. Możliwości finansowania rozwoju mają więcej.
źródło: [url=http://www.rzeczpospolita.pl[/url]

lol_ek

Post autor: lol_ek » czw kwie 27, 2006 11:18 am

fajne forum fajny kioch ;/ :(

ODPOWIEDZ