Chleb Przegrywa z biopaliwami?

Media, prasa, wydarzenia, newsy
admin
Site Admin
Posty: 865
Rejestracja: pn mar 29, 2004 2:05 pm
Kontakt:

Chleb Przegrywa z biopaliwami?

Post autor: admin » wt lip 31, 2007 4:57 pm

PRZEMYSŁ SPOŻYWCZY
Gorsze plony w Europie

Zboże najdroższe od 10 lat


Piekarze przekonują: trzeba się liczyć z tym, że pieczywo, które już drożeje, będzie drożało nadal.


Także makarony kosztują więcej niż w zeszłym roku, a kolejne podwyżki zapowiadają giganci na tym rynku, m.in. włoscy producenci Barilla i De Cecco oraz szwajcarska Nestle.

Włoska organizacja producentów makaronów UNIPI mówi wręcz o sytuacji kryzysowej. A analitycy ostrzegają, że wyższe ceny zbóż oznaczają wzrost cen pasz, a co za tym idzie - mięsa i przetworów mlecznych. Zdrożeje także wódka, choć na razie raczej nie w Polsce, bo nasze firmy zgromadziły zapasy spirytusu.

Dla naszego rynku nie ma znaczenia fakt, że w Polsce zbiory zbóż zapowiadają się optymistycznie. Według prognoz GUS mogą one być nawet o jedną trzecią wyższe niż rok temu i wyniosą 25,2 - 26,5 mln ton. Ale skoro pszenica drożeje w całej Europie, jej cena idzie w górę także u nas.

- Mieliśmy niskie zapasy, żniwa na skutek pogody się opóźniły, na razie nie wiadomo, jak dużo będzie ziarna dobrej jakości - wyjaśnia Wiesław Łopaciuk z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa.

Tymczasem naszą pszenicą interesują się odbiorcy z Niemiec, bo tam jest ona droższa. Podpisują bezpośrednie umowy na zakup zboża od polskich rolników. Z powodu wyższych cen zbóż drożeją m.in. makarony i wódka. Plony w Europie były słabe, a poza tym coraz więcej zbiorów przeznacza się na produkcję biopaliw

ANNA SIELANKO, DANUTA WALEWSKA
źródło: Rzeczpospolita

ODPOWIEDZ