Kiedy maką przekroczy 1 pln ?

Media, prasa, wydarzenia, newsy
admin
Site Admin
Posty: 865
Rejestracja: pn mar 29, 2004 2:05 pm
Kontakt:

Kiedy maką przekroczy 1 pln ?

Post autor: admin » wt lip 31, 2007 4:59 pm

PRZEMYSŁ SPOŻYWCZY
Cała Europa szuka zboża

W Polsce zbiory będą dobre, ale ceny i tak wzrosną, bo na świecie są najwyższe od ponad dziesięciu lat. W większości krajów UE pszenica i inne zboża od początku roku zdrożały prawie dwukrotnie


Wyższe ceny wprowadził już największy producent makaronów na świecie, włoska Barilla. Jesienią ma to uczynić Nestlé. Powód? Dużo gorsze tegoroczne zbiory. Ale nie tylko: także rosnąca produkcja biopaliw i zwiększający się popyt na surowce do ich produkcji. Rolnikom znacznie bardziej opłaca się uprawiać rzepak niż zboża.

Dodatkowo jeszcze gwałtownie rośnie popyt na żywność w Rosji, Chinach, Indiach i Brazylii. Sytuacja jest niepokojąca do tego stopnia, że Komisja Europejska zapowiada zmniejszenie z obecnych 10 proc. powierzchni ziemi, która do tej pory była ugorowana.


Zarobić na światowym trendzie

Dziś o 15 procent drożeje pieczywo w podwarszawskiej firmie Nowakowski-Piekarnie. - Dostawcy podnieśli ceny mąki o 15 procent, do ponad 900 złotych za tonę, i przewidują kolejne podwyżki - wyjaśnia Jarosław Zawadzki, prezes Nowakowski-Piekarnie. O wzroście cen surowców firma dowiedziała się w ubiegłym tygodniu.

O podnie! sieniu cen mąki z młynami rozmawia firma Wienox z Rywałdu koło Starogardu Gdańskiego, która produkuje makaron. - Jeśli podwyżka wyniesie 10 procent, będziemy musieli podnieść ceny naszych produktów - zapowiada Jan Nowakowski, współwłaściciel Wienoksu.

Mąka w Polsce drożeje, chociaż nie zakończyły się jeszcze żniwa. Zdaniem Jarosława Zawadzkiego młyny podnoszą ceny przed zakończeniem zbiorów, ponieważ chcą wykorzystać sytuację na rynku europejskim, gdzie ceny zbóż są najwyższe od dziesięciu lat. Tak tanio jak w Polsce jest tylko w Czechach i na Słowacji. Dlatego duże ilości naszej pszenicy trafiają do Niemiec. Tona kosztuje 200 euro. W Polsce płaci się za nią ok. 600 złotych. - Biorąc pod uwagę koszty transportu, ceny pszenicy musiałyby wzrosnąć do 650 - 700 złotych za tonę, aby przestała trafiać za granicę - wyjaśnia Jadwiga Rothkaehl, prezes Stowarzyszenia Młynarzy RP.

Wielka Brytania na czele

Ceny pieczywa już są wyższe w Wielki! ej Brytanii, gdzie za tonę pszenicy trzeba zapłacić 217 euro,! lokalnie nawet 260 euro. Niespełna cztery miesiące temu było to 130 euro. Ekonomiści ostrzegają przed inflacją, chociaż cena zboża w bochenku chleba to tylko 10 proc. wszystkich kosztów. Znacznie większy udział ma w cenie makaronu, bo tu mąka stanowi aż 50 proc. kosztów. Mark Hill, analityk rynku żywności w Deloitte, ostrzega jednocześnie, że po podwyżkach cen zbóż Europę czekają także podwyżki cen pasz, a co za tym idzie - również mięsa i przetworów mlecznych.

A także wódki - Rosjanie już teraz zapowiadają 20 - 25-procentowy wzrost cen.

BEATA DREWNOWSKA, DANUTA WALEWSKA
źródło: Rzeczpospolita

ODPOWIEDZ