Wezwanie do zwrotu nienależnie pobranej opłaty

Rząd, Władze lokalne, Akty prawne
admin
Site Admin
Posty: 865
Rejestracja: pn mar 29, 2004 2:05 pm
Kontakt:

Wezwanie do zwrotu nienależnie pobranej opłaty

Post autor: admin » śr gru 22, 2004 10:35 am

W związku z rażącym naruszeniem prawa przez Urzędy Gmin w zakresie pobierania nienależnych opłat lokalnych i podatków OGÓLNOPOLSKIE POROZUMIENIE PIEKARZY, informuje:

Ustawa z dnia 14 listopada 2003 r. o zmianie ustawy - Prawo działalności gospodarczej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 217, poz. 2125) nałożyła na przedsiębiorców obowiązek dokonania uzupełnienia numeru PESEL oraz zmiany zapisu przedmiotu działalności gospodarczej na zgodny z Polską Klasyfikacją Działalności –PKD (Dz.U. z 2004 r., nr33, poz. 289, z późn. zm) w ewidencji działalności gospodarczej.

Art. 8 ustawy z dnia 14 listopada 2003 r. nie kwalifikuje uzupełnienia jako zmiany wpisu oraz nie łączy czynności uzupełnienia z żadną płatnością. Wszelkie nowe opłaty za czynności publicznoprawne można nakładać wyłącznie w formie ustawy. W związku z tym należy stwierdzić, że pobieranie przez Gminy opłat za uzupełnienie wpisu o PESEL i PKD w świetle obowiązującego prawa jest nielegalne.

Mając na uwadze, iż jest to bardzo niebezpieczny precedens, pozwalamy sobie <a href="/gfx/wezwanie_do_zaplatyOPP.doc">dołączyć druk wezwania</a> o zwrot pobranych od przedsiębiorców opłat przez UG.

ODPOWIEDZ